Сьогодні у Львові у Національному театрі імені Марії Заньковецької проходить ювілейний концерт "Відчинилося життя", присвячений 5-річчю заснування однойменного творчого проекту.

У події беруть участь кращі сліпі виконавці з України і Польщі, а також Сашко Положинський, Павло Табаков, Віктор Бронюк, Сергій Фоменко, Кузьма, Пікардійська Терція та Леся Горова.

"Відчинилося життя" – це творчий проект, задуманий і втілений у життя Львівським обласним осередком всеукраїнської громадської організації "Українська спілка інвалідів – УСІ" і оркестром Львівського національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької. Це єдиний в Україні професійний оркестр, що співпрацює зі сліпими виконавцями, а також зірками опери та естради.

"Ми починали робити цей концерт з метою дати незрячому виконавцю вийти на велику сцену, - пояснила автор проекту Оксана Потимко. – А зараз ми не знаємо, кому зараз більше потрібен цей концерт – виконавцям незрячим чи здоровим глядачам, які виходять із зали зовсім іншими людьми з думками про інші цінності, ніж вони сповідували до того".

Відомі виконавці розповіли, чому вони беруть участь у цьому проекті й що відчувають під час виступів.

"Ми виступали якось у Євпаторії, - сказала Леся Горова. – А там же люди розбалувані постійними концертами. І от уже закінчився наш виступ у філармонії й на сцену виходить жіночка у сльозах і просить слово. Російською вона говорить: "Ми вже тут бачили всяке, але ви сьогодні дали нам ковток такого свіжого повітря і щирих емоцій, що ми такого давно не чули". Після цього ще більше віриш, що ти робиш дуже корисну справу і хочеться творити далі".

Вхід на концерт - безкоштовний. У залі є скринька для пожертв. У організаторки поцікавилися, чому б не зробити вхід за символічну ціну, щоб хоч було оплатити артистам дорогу.

"Якщо робити вхід платним, то оренду за зал доведеться платити значно більшу, - сказала Потимко. – Треба буде платити податки й урешті з тих грошей мало що лишиться. Кілька разів нам театр ім. Заньковецької дав приміщення безкоштовно. Роки через два налетіла податкова і не тільки. І їх заставили відшкодувати кошти в касу й ще наклали штрафи. Тому у нас займатися доброчинністю не вигідно".

Також Сашко Положинський розповів про свою роботу на концертах.

"Знаєте, зазвичай я скільки енергії віддаю, стільки й отримую, - розповів Сашко. – Але тут той випадок, коли я співаю дві пісні, а отримую заряд, як від двогодинного виступу. Щодо роботи із незрячими, то тут... як би то відповісти, щоб себе не образити... Насправді я завжди дуже халтурно ставлюся до усіх дуетних виконань. І я впевнений, що всі мої колеги, професійні виконавці, ставляться так само. Але незрячі люди ставляться до цього дуже відповідально. І це приємно їх відрізняє. Коли ми разом виступаємо, особливо зі Степаном Гончаренком, я завжди виступав на значно нижчому рівні у професійному плані".