Оксана Забужко / Події Майдану спонукали Забужко перевидати книгу про мовознавця Шевельова

17 грудня видатному мовознавцю й мислителю Юрію Шевельову виповнилося 105 років від народження. Письменниця Оксана Забужко презентувала друге видання книги "Юрій Шевельов і війна пам'ятей, або кому заважає європейська Україна?".

- Варто зауважити, що українцем він був за вибором, а не за походженням! - наголосила мовознавець та ведуча Лариса Масенко. - Але він не зрадив цього вибору, хоча не раз мав для цього підстави.

Батьки Шевельова походили зі шляхетних московських родин ентічних німців.

Третина представленої книги - це листування мислителя та Оксани Забужко з 1992 по 2002 роки, дві третини - її додатки та коментарі. Перше видання побачило світ у 2011 році. За словами письменниці, вона не планувала перевидавати книгу так швидко. До цього її підштовхнули події вересня, коли в Харкові було знищено меморіальну дошку Шевельова, а також події Майдану.

На думку авторки, харківський акт вандалізму мав подвійний ефект - про Шевельова дізналося багато людей, котрі раніше не чули цього прізвища.

- Юрій Шевельов - це іконічна, знакова постать саме європейської України! - заявила Оксана Забужко. - Те, що він доніс і встиг передати, це і є та Європа, якої нас хочуть позбавити.

Письменниця переконана, що легко маніпулювати непроінформованою аудиторією, натомість єдина можлива зброя у цій війні - це обізнаність.

- Мене вразило, як він працював, як він намагався дати мені орієнтаційні маячки, які я не завжди підхоплювала (в силу юності), як він м'яко, педагогічно і ненав'язливо пробував "виставити" і зорієнтувати ту "дівчинку-відмінницю", якою я була в ті роки, - згадує Забужко своє знайомство з мислителем.

Книга є не лише історією "епістолярного роману" (як називав Шевельов переписку з Оксаною), а хронікою доби, передмовою сьогоднішніх подій.

- Литовська незалежність почалася з того, що очільники країни публічно розповіли, як їх завербували в КГБ. Мовляв, відтепер починаємо нову, чисту історію. Можете уявити, щоб подібне сказав Кравчук? - міркує письменниця.

В книзі наводиться чимало історій колишніх радянських республік, як вони відбудовували незалежність і проводити ретельні люстрації. За словами Оксани Забужко, Україні досі не вдалося позбутися присутності і впливу КГБ на всіх рівнях.

Джерело: Олена Максименко, Gazeta.ua

Джерело: <a href="http://gazeta.ua/articles/life/_podiji-majdanu-sponukali-zabuzhko-perevidati-knigu-pro-movoznavcya-shevelova/533053">Gazeta.ua</a>