Kharkiv Za Jazz Fest / Руде літо з Місяця, або Психофолк по-прибалтійськи

Найнезвичайніша литовська співачка Аліна Орлова нарешті дасть концерт у Харкові.

Про те, як уживаються на Місяці дракони з оленями, як п’ють вино космонавти і як зібрати конструктору Lego зі слів, харків’яни дізнаються на початку новорічно-різдвяних свят. Всі ці дивні і незрозумілі речі відбуваються в піснях юної литовської співачки Аліни Орлової, чия популярність стрімко набирає обертів у Європі.

Її концерт у Харкові відбудеться в день святого Миколая, 19 грудня, в театрі імені Шевченко. Це – сюрприз від арт-центру «PivNick» для всіх, хто не розучився літати уві сні і читати поміж рядків.

Аліна Орлова – одна з тих дивовижних істот, які поза власною волею змушують тебе повірити в існування дивакуватих ельфів і найнеймовірніших світів. Або навпаки – цілком реальних рудих дівчат, які легко проганяють твою зимову хандру, лишень закутавши тебе в смугастого шалика або просто посміхнувшись із вікна останнього тролейбусу.

Поза тим, той, хто вирішить, що це «музика для дівчаток», сильно помилиться. Не даремно ж один британський критик позначив музичний жанр Орлової як «бадьорий і похмурий балтійський попфолк», а його російський колега – як психофолк. Сама ж Аліна говорить, що її музика «звучить так, ніби хтось голосить за стіною». В цілому ж усе, що робить Аліна, цілком вкладається у концепцію «інді»: і музика, і малюнки, і сам стиль життя.

До речі, про малюнки. Як художниця Аліна анітрохи не менш цікава, ніж як музикант. І хоча сама вона у візуальному мистецтві вважає себе початківцем, деякі мистецькі галереї вже придивляються до її робіт і пропонують влаштувати індивідуальні виставки. Поки ж вона вчиться в Художній академії, називає себе «приреченою мавпою» і активно гастролює Європою. До речі, литовський уряд виділив Аліні грант у розмірі 10000 латів на її перший гастрольний тур – небувалий випадок у прибалтійській практиці.

У січні року, що минає, Аліна презентувала свій дебютний альбом. Він названий за повістю Рувіма Фраєрмана: «Laukinis ?uo dingo» – «Дика собака Дінґо» (або, завдяки грі слів, «Дика собака втекла»). Презентація проходила у вільнюському костелі Святої Катріни та транслювалася на одному з центральних каналів Литви. До альбому ввійшло 16 пісень, більшість з них, зрозуміло, литовською («M?nulis» – «Місяць», «Vaiduokliai» – «Привид», «Nesvarbu» ¬– «Не важливо», «?eme, sukis greitai» – «Земле, крутися швидше» та інші). Одна – англійською («Twinkle, Twinkle Little Star») і дві – російською («Спи» та «Утомленное солнце»).

Любителі аналогій порівнюють її то з CocoRosie, то з Региною Спектор, то з Торі Еймос або The Dresden Dolls. Наскільки правомірні такі порівняння – судити слухачеві, але сама Аліна вважає, що ці паралелі дещо «притягнуті за вуха». Скажімо, з Региною Спектор у Аліни всього-то й спільного, що суто зовнішня схожість форматів: «дівчина + рояль». «Думаю, відправні точки у Спектор і у мене зовсім різні», - говорить співачка.

Аліні всього 20 років, і її життя сповнене контрастів і протиріч. Вона знімається для Vogue і при цьому носить смішний одяг із секонд-хендів; її можна побачити на великих європейських опен-ейрах, а можна – в дивних швейцарських сквотах; вона виступає в костьолах і бере участь у мітингах на захист Тібету. Вона, кажуть прихильники, як електрика – її абсолютно неможливо зрозуміти, можна тільки прийняти. Її музика, вважають критики, – «як проза Сеннт-Екзюпері: якщо ви це відчуваєте, значить, ви ще не остаточно зачерствіли».

19 грудня Аліна побуває в Україні вже вдруге. Її перший український концерт пройшов трохи більше, ніж місяць тому у Києві, в рамках Moloko Music Festival. «В повітрі явно відчувалося, що більшість присутніх чекає лише на хедлайнерку вечора, Аліну Орлову», – пише журнал AZH. Організатори концерту в Харкові, арт-центр “PivNick», переконані, що харківська публіка прийме юну литовську піаністку не менш гаряче, аніж столичний глядач.

Концерт відбудеться 19 грудня о 19:00 в драматичному театрі імені Шевченка (вул.. Сумстка, 9). Квитки можна придбати в касах театру Шевченка і ХАТОБ’і, касах на станції метро «Історичний музей» і в арт-клубі Pintagon. Усю додаткову інформацію вам нададуть за телефоном +38 057 705 02 26.