|
Дует, як професійний колектив, сформувався в 1986 році. Критика квалiфiкує творчiсть артисток як «ковток свiжого повiтря», «лiки вiд розпачу», «мiстерiю слова й музики», справедливо вважаючи дует «останнiм бастiоном високої поезiї та музики у просторi сучасної української пiснi». Справдi, вони мало не єдинi з-помiж вiтчизняних виконавцiв використовують тiльки справжню поезiю i виступають винятково «наживо» (як в акустицi так i у електронiцi), дотримуючись найвищих фахових вимог.
З раннього дитинства (батько Станіслав Тельнюк — відомий український письменник, літературознавець, поет, перекладач. Мати Неллі Копилова — філолог, перекладач зі східних мов, редактор) Лесю та Галю оточували поезія, музика, живопис, — як українська, так і найкращі зразки світової. Атмосфера поетичного слова, з його ритмами, фарбами, мелодикою — стали невід'ємними та органічними у формуванні світоглядної позиції майбутніх артисток.
Перші музичні твори сестри почали створювати у 13-літньому віці: рок-балади, ескізи, пастелі, елегії, пісні для хорового виконання на вірші поетів-класиків української літератури.
Маючи природній смак та хорошу професійну підготовку — Леся та Галя залишаються вірними собі та працюють лише з найкращими поетичними зразками і нині. Таким чином в їхньому репертуарі є філософські балади, романси, фольк-рокові композиції, ескізи, акапелла, пісні з елементами медитативної мело-декламації, джаз-року та trip-hop.
Кожен новий альбом — це своєрідний експеримент, проба нового стилю, нового світосприйняття, як у виборі текстів, так і музичного супроводу: від акустично-академічної суворості до фольк-рокової свободи.
Музиканти, які працюють з дуетом, а це чудові джаз-рокові музиканти Олег Путятін та Євген Бортничук мають величезне поле для імпровізації, але у строгому стилістичному полі, яке задає Леся Тельнюк, як композитор майже усіх пісень, що виконує дует. Музика передає поетичне слово (що є первинним у піснях сестер) темброво-інтонаційним кодом, який занурює слухача в певний езотеричний світ і вже не потребує перекладу та розшифровки.
Також дует «Сестри Тельнюк» працюють, і з академічними музикантами (струнний квартет державного радіо України), використовують різні національно-етнічні інструменти: сопілки, дримба, перкусія. Леся працює в дуеті ще як інструменталіст, супроводжуючи майже всі пісні грою на бандурі.
Концерти «Сестер Тельнюк» це — стримане сповідально-театральне дійство з філософською концепцією пошуку сенсу буття в собі.
Виступи Сестер Тельнюк — це своєрiднi лiтературно-музичнi композицiї, синтез поезiї та спiву. Вони завжди мають вибудовану драматургiю i чiтко окреслене коло образiв: митець i суспiльство, внутрiшня свобода як необхiдна умова творчостi, пошуки самототожностi, сенсу буття. На концертах Галi й Лесi слухач поринає у дивну атмосферу. Вiн наче присутнiй на якомусь дiйствi для втаємничених, i водночас почувається нiби в колi добрих приятелiв. Це з ним особисто ведуть свiй тонкий i щирий дiалог Сестри Тельнюк.
Творчість дуету «Сестри Тельнюк» у 1998 році була відзначена премією ім. Василя Стуса за внесок у розвиток української культури.
Творчі контакти
Перші серйозні спроби оранжування власних пісень Леся та Галя довірили талановитому композитору – Олександру Мельнику. Це було початком творчої співпраці («Я стою на кручі...», «Не дивися так привітно...», «Арфами...»)
Перша «Червона рута» 1989 року. Пісня «Пролетіло літо» – слова Тамари Мезенцевой, музика Олександра Мельника, у виконанні сестер Тельнюк – стала кращою піснею фестивалю. Альбоми: «Мить», «Леся та Галя» та майже з десяток пісень поза збірками продовжили цю спільну творчу співпрацю. У тих же 90-х, в репертуарі дуєту з’явилися пісні та аранжування створені молодим, яскравим композитором Андрієм Шустем («Сокіл», «Літо краснеє минуло...»).
З появою у творчій орбіті сестер піаніста та композитора Івана Давиденка з’явилися цікаві пісні з новим звучанням («Ображайся», «Під дощем», «Офелія», «Поруч з тобою»). Поступово, до цієї роботи з Іваном Давиденком, долучилися такі талановиті музиканти, як Євген Бортничук, Олег Путятін, Ігор Середа. У такому складі почав створюватися альбом «Тиша і грім».
У 1997 у творчій співпраці з видатним англійським гітаристом Міком Тейлором (екс «Ролінг Стоунс») було записано пісню – блюз «Моє марне кохання». Цікаво, що цей блюз звучить українською мовою з колоритним звучанням бандури. Наприкінці 90-х, до 60-річчя з дня народження видатного українського поета Василя Стуса, у співпраці з сином поета – Дмитром Стусом, а також актрисою Галиною Стефановою, бардом, композитором Сергієм Морозом, була створена програма «Гойдається вечора зламана віть...», цикл виступів з неповторною Раїсою Недашківською. Також, пам’яті поета була присвячена програма «На межі», яку почули та побачили канадські слухачі.
2000-2001рік. Відбулася перша спроба творчої співпраці з театром. У Львівському драматичному театрі імені Марії Заньковецької, на чолі з художнім керівником – Народним артистом України, лауреатом Шевченківської премії Федором Миколайовичем Стригуном, було поставлено контроверсійну виставу «У.Б.Н.» (Український Буржуазний Націоналіст»). Режисер – Мирослав Гринишин, автор тексту – Галина Тельнюк, автор музики пісень до вистави – Леся Тельнюк. Драма «У.Б.Н.» стала культурним та політичним явищем, з успіхом пройшла містами України. Цікавою та оригінальною версією «У.Б.Н.» є постановка Луцького драматичного театру.
Творчі та дружні стосунки поєднують, вже багато років, дуєт «Сестри Тельнюк» з викладачем по класу бандури Одеської державної консерваторії – Ніною Морозевич, яка є лідером тріо бандуристок «Мальви» – Одеської державної філармонії. Цей колектив має в своєму репертуарі декілька пісень сестер Тельнюк, які з успіхом віконує на своїх числених концертах вдома та за кордоном.
Нові, оригінальні ідей пов’язують Галю та Лесю з відомим українським бандуристом, сучасним майстром з виготовлення бандур – Романом Гриньківим. Вже цього року планується завершення Романом роботи над новою, надсучасною бандурою, яка буде, як сподіваються, окрасою інструментарію сестер Тельнюк. У своїх закордонних турне сестри спілкуються з багатьма відомими людьми. Це і творчі зустрічі, і спільні виступи та проекти з різними музикантами, артистами, як американцями, канадійцями, так і українцями. Серед них, найяскравіші: Василь Попадюк – скрипаль (Канада, Україна), Юліан Китастий – бандурист (Америка).
У Канаді відбулося знайомтво з художником Ігорем Поліщуком і вже за кілька років виникнув, модерний проект «Над нами небо». Оригінальний, неповторний сплав музики, поезії та живопису. Мультимедійне шоу до якого увійшли картини, пісні, відео. Десять міст Америки та Канади мали змогу побачити і почути це новаторське дійство. Дуєт брав участь у багатьох спільних проектах. Це випуск аудіо дисків:
Дискографія