Офіційний рік народження театру — 1917-й. Першу свою виставу («Пригвожденні» Винниченка) актори зіграли 16 вересня. Згодом театр перейменовують у Державний народний театр, Український народний театр, Народний театр... У 1922-му це — Державний драматичний народний театр Губполітпросвіти, потім — Театр ім. М.Заньковецької.
Трупа місяцями працювала в Чернігові, Кременчуці, Харкові, Запоріжжі, Дніпропетровську, Полтаві, Луганську, Кривому Розі. З 1931-го заньківчани отримують прописку в Запоріжжі. Під час Великої Вітчизняної театр евакуюють на Кубань, потім — до Тобольська, далі — до Кузбасу... У 1944-му колектив переїздить до Львова.
У 1972 році театру надали звання академічного, у 2002-му — статус національного.
У різні роки тут працювали В.Сумський, Г.Опанасенко, Б.Кох, Б.Антків, О.Гринько, В.Глухий, Л.Кадирова, Б.Ступка, В.Розстальний, А.Хостікоєв. Тепер у трупі 62 актори, серед яких Т.Литвиненко, Л.Каганова, К.Хом’як, Б.Мірус, П.Бенюк, Є.Федорченко, О.Гуменецька, А.Корнієнко, О.Кузьменко, Л.Нікончук, А.Сотникова, І.Швайківська, С.Максимчук, Я.Юхницький та інші відомі актори.
Скільки вистав поставлено за 90 років, навіть важко підрахувати. У різні роки глядачам пропонували за сезон від двох до тринадцяти прем’єр. З трупою працювали режисери П.Саксаганський, Л.Курбас, Б.Романицький, О.Корольчук, Б.Тягно, О.Ріпко, А.Горчинський, С.Данченко та інші. Тепер — Ф.Стригун, А.Бабенко та В.Сікорський.
Нині в репертуарі — 32 вистави. На гастрольній мапі останніх років — Великобританія, Канада, США, Польща, Словаччина. Театр багато гастролює і в Україні.