Автори / Жіноча мережева проза / «Паперове графоманство відрізняється від мережевого лише носієм…»
Живі Журнали завели політики, зірки шоубізнесу, бізнесмени, студенти, журналісти і решта простого люду, кого вабить ситуація безцензурної творчості. В цій великій купі можна знайти і рідкісні перлини справжньої якості. Київське видавництво «Буква і Цифра» вирішило іти в ногу з кіберчасом і видало книгу «8. Жіноча мережева проза». Як заявляє видавництво, «Учасниці проекту «8» — іронічні, дотепні, інколи магічні, пронизливі, зворушливі. Їхній літературний голос часом звучить хрипко, але ніколи не фальшивить.» Книжку можна подарувати коханому, мамі чи бабусі на 8 березня, іноземцеві — як путівник з психології української жінки, шефу — як елемент феншую. Можна гортати сторінки, розглядаючи ілюстрації й розмірковуючи про округлі форми.
А можна просто відкрити для себе нові імена в сучасній літературі. Ірина Ковальська — молодий успішний фінансист з Києва, є однією з авторок збірки.
— З чого почалась ця історія з виданням книги?
Фактично, з естафети. На презентації іншої книжки видавництва «Буква і Цифра» до нас з Гіггзом підійшла Таня_Флінт — до нього як до потенційного видавника, до мене — як до потенційної дописувачки й ілюстраторки. Розповіла свої ідеї щодо створення збірника жіночої прози, причому слово «жіноча» тут в першу чергу стосується лише гендерної приналежності авторів, а не «діагнозу» самих текстів. Колективними потугами ми сформували список письменниць, причому число "8" було вибране невипадково: ця цифра схожа на жінку (ну й алюзії до різних 8 березнів і франсуа озонів). Слово за слово, речення за речення, і нарешті за кілька місяців вродили те, що вродили: рожеву ванільну
— Видали книгу — і ти вважаєш себе письменником?
Це запитання схоже на запитання Карлсона до Фрекен Бок «Чи перестала ти пити коньяк вранці?». Відповім «так» — засвічу, як пес яйцями, неслабенькою самовпевненістю, відповім «ні» — закономірний інтерес: а якого милого взагалі тоді ту книжку спершу писати, а потім ще й заохочувати читати? (посміхається)
Назватися можна як завгодно, хоч горщиком, хоч Марією Деві Христос, а чи відповідатиме то дійсності… Для мене письменник — то Загребельний або Маркес,
— Що таке на твою думку феномен ЖЖ?
Свого часу — може, й досі, — страшенно популярними стали різні чати і, заодно, форуми. Ці категорії
— Для чого ти завела ЖЖ — що послужило поштовхом?
Вдіверто кажучи, я свій ЖЖ не заводила — мені «подарували» його в святковій обгорточці, гарно оформленим і навіть із кількома готовими записами, скопійованими дбайливою компутерною мишкою із сайту «самвидав.нет», де того часу ми активно тусувалися. Потім, коли більшість
— Як ти думаєш, чи не знівелють якість прози такі видання?
Абсолютно і категорично ні.
— Це взагалі можна назвати літературою? Що для тебе література?
Те ж, що і для
— Видавництво в цілях промоції робить великий галас навколо вашої книги. Зіркова хвороба не за горами?
Галас мусить бути: люди часто сліпі і реагують тільки на різкі звуки. А взагалі… волію в цьому випадку зіркове здоров’я (сміється). Знаєш той анекдот про інтелігента і зацофаного вуйка — «Ти шо, бл…, інтелігєнт? — Та ні, що ви, таке саме бидло, як і ви!».
— Ти хочеш слави?
— Серед великої маси чоловіків існує думка, що жінка повинна борщ варити, а не «їрундою займатись». Прокоментуй.
Пан Господь Бог взагалі наказав жінці «народжувати в муках». Якщо я зараз не слухаюся Бога, ти думаєш, я слухатимуся кавальчика глини? (сміється).
«Їрундою», між іншим, не повинен займатися і чоловік… а за тисячі років чоловіча частина спродукувала набагато більше єрунди, ніж жіноча, правда? Такий собі поділ праці: ми народжуємо чоловіків, варимо їм борщ в пишемо для них книжки, а вони володіють світом.
— ЖЖ — це щоденник у досить радикальній формі — не боїшся, що батьки його прочитають?
Уже не боюся — мої батьки регулярно і натхненно його читають. Це навіть спрощує спілкування з ними: після кошмарів мережевих опусів я справжня, оффлайнова, здаюся їм янголом.
— Плануєш продовжувати писання?
Я взагалі ніколи нічого не планую — боюся насмішити світ. Проте поки маю змогу, час і натхнення — займатимуся приємними мені справами. Може, варитиму борщ…
Розмовляв Олег Гнатів, «Галицький кореспондент»
Додав Art-Vertep 20 листопада 2006
Какой ник у девушки?