Увійти · Зареєструватися
 

Учасники

Потік Афіші Інформація

Автори / Друг Читача / Росія вбиває власну літературу

 

Оскільки Україна є одним з найбільших споживачів російської книжки, вважаємо, нашим читачам буде цікаво познайомитися з проблемами оцифрування книжок для бібліотек, які постають сьогодні в Росії і загрожують всьому ринку
.
На минулому тижні Рада при президенті РФ з кодифікації і вдосконалення цивільного законодавства розглянула поправки до четвертої частини Цивільного кодексу РФ, згідно з якими всі російські неелектронні бібліотеки отримають можливість переводити будь-які друковані видання, в тому числі книги, в електронний формат, не запитавши про це авторів і видавців. При цьому бібліотеки зможуть передавати одна одній цифрові примірники книг “у порядку міжбібліотечного обміну”.

Поправки викликали бурхливу реакцію авторів і видавців. Російські письменники  направили відкритий лист президентові з вимогою втрутитися в ситуацію. На їхню думку, дії законодавців можна прирівняти до пособництва піратству. “На наше переконання, деякі з поправок, в цілому прогресивних для розвитку авторського права в Росії, своєю неточністю і розмитістю формулювань дають лазівки піратам, перекреслюють саме поняття ринку електронної книги і відкривають практично необмежений простір для піратства, – йдеться в листі. – Під виглядом зняття адміністративних бар’єрів на шляху інноваційного розвитку економіки пропонується ввести в законодавство абсолютно розмиті нововведення, відкриті для яких завгодно трактувань. Такі, як “вільна ліцензія”, “вільне використання творів бібліотеками, архівами та освітніми організаціями” або “міжбібліотечний обмін”. Письменники впевнені, що поправки можуть обвалити весь видавничий ринок.
.
Книжкова е-революція

Оцифровка книг у Росії активно розвивається, але на сьогодні придбані права лише на 30% існуючого контенту (більше 25 тис. найменувань). З правовласниками видавцям доводиться вести тривалі переговори; так, іноземці взагалі бояться передавати права на електронну версію книги до Росії. Але процес іде, і якщо існуюча динаміка збережеться, то, на думку експертів, протягом двох років до 90% існуючого контенту буде оцифровано, і в читача з’явиться можливість практично всі книги отримувати в електронному вигляді.

Зараз права на аудіо-та електронну версії книги закладено в договорі, який укладає з автором видавництво. Але угоди з електронними бібліотеками на розміщення електронних аналогів всіх книг, що випускаються є не у всіх гравців ринку. Такими угодами в першу чергу обзавелися мейджори – “ЕКСМО”, “АСТ”, “ОЛМА Медіа груп”, “РИПОЛ”. Так, видавництво “ЕКСМО” працює з одним з найбільших сайтів, що надають легальний цифровий контент, – порталом “ЛітРес”. Дистрибуцією легального цифрового контента займаються також Ozon.ru, www.imobilco.ru і деякі інші ресурси. На цих сайтах користувачі мають кілька способів легально підтримати свого автора. Перший – модель pay per download: заплатив і читай. Другий – абонентська модель з помісячною оплатою. Тобто, припустимо, за 100 рублів на місяць можна отримати доступ до чотирьох текстів не дорожче 50 рублів кожен. Третій – рекламна модель. Читачам пропонується безкоштовне прочитання книги, але з обов’язковим переглядом реклами. Книжка в легальній електронній бібліотеці коштує близько 30 рублів. Автор отримує від її продажу третину. Це, до речі, більше, ніж у паперовому книговиданні – там автор отримує з однієї книги вартістю 200 рублів всього 3-5 рублів. Таким чином, електронна книга вигідніше як читачеві, так і письменникові, але тільки якщо контент легальний. Проте поки що на просторах Рунета все-таки переважає контент нелегальний.
.

Трохи особняком стоїть безкоштовна бібліотека Максима Мошкова, яка існує вже 15 років. За весь цей час із понад 40 тис. творів, що зберігаються там, на прохання авторів було прибрано всього близько 150. Мошков також отримав прямі дозволи на безкоштовне розміщення в бібліотеці творів від їх авторів, в тому числі від Бориса Стругацького і Віктора Пєлєвіна. “Я ніколи не займався видавничою діяльністю, – розповів” Профілю “Максим Мошков. – Моя бібліотека – це сайт, що надає читачам книги для читання. Бібліотека, що надає книги за гроші, це, вибачте, не бібліотека. Вона б тоді називалася магазином. Думаю , це питання треба залишити на розсуд авторів: хто хоче грошей, нехай надає книги за гроші, хто не хоче – нехай надає безкоштовно”.
.
Паралельно починають розвиватися електронні бібліотечні системи, які готові за абонентську плату давати доступ до контенту як окремим читачам, так і корпоративним клієнтам, наприклад, вузівським бібліотекам. “Шкоди авторам і видавцям оцифровка не завдає, – вважає експерт в області телекомунікаційного та ISP-бізнесу Олександр Міліцкій. – Найчастіше – навпаки: наприклад, книга Глухівського” Метро-2033 “вийшла на папері після публікації в Інтернеті і стала бестселером саме завдяки мережевій розкручуванні , а Алекс Екслер принципово публікує всі свої тексти в Інтернеті, що не заважає їм чудово продаватися на папері “.
.
Книга до розуму доведе

На 2012-2013 роки заплановано підключення мережі загальнодоступних бібліотек до Інтернету: на це буде витрачено 2,2 млрд рублів бюджетних грошей. Тому сумнівів у тому, що книги необхідно оцифровувати, ні в кого немає. Таким чином, читач будь-якої сільської бібліотеки отримає доступ до книг, які ніколи б не з’явилися в його селі. Тільки раніше потрібно розробити чітку законодавчу базу. За даними Російського книжкового союзу, в Росії близько 45 тис. загальнодоступних бібліотек. У них немає прав на оцифровку книг “молодших” за 70 років без договору з авторами. Російська державна бібліотека два роки тому намагалася звільнитися від цієї вимоги, але безуспішно.

“У нашому законодавстві багато нестиковок, – розповів” Профілю “директор Російської державної бібліотеки Алєксандр Вислий. – Зараз в 4-ї частини ГК РФ написано, що будь-яка фізична особа може оцифрувати будь-який твір в особистих цілях без згоди автора та виплати винагороди. Але це особа не має права віддати копію одного, розмістити в Інтернеті і т. д. Але також існує і автор, який може робити зі своїм твором все що завгодно, у тому числі з метою популяризації викласти його в Інтернет “. Як відрізнити, хто поклав на торрент книгу – пірат, що оцифрував її у себе вдома, або автор? Це неможливо. За словами Алєксандра Вислого, від авторів можна тільки вимагати відправляти у певну інстанцію заяву, що легальний контент лежить на такому-то сайті, а на решті – незаконні копії, їх потрібно звідти прибрати.

Алєксандр Вислий стверджує, що нинішні поправки торкнуться виключно літератури, що має наукове й освітнє значення. Про художню літературу не йдеться. Адже велика частина фондів російських бібліотек – зношені мільйонні тиражі з радянських часів. Зараз наукові книги видаються тиражами не більше 1 тис. примірників: на всі бібліотеки їх не вистачить. Щоб ці книги оцифрувати, потрібно отримати згоду у кожного автора. У країні видається щорічно 40 тис. примірників наукової і науково-пізнавальної літератури. У освітньої та наукової літератури по два-три автори. “Тобто щорічно мені потрібно відловити 100 тис. авторів і переконати їх підписати договір, – продовжує Алєксандр Вислий. – Це дорога, копітка робота, на неї можуть піти роки”.
.
Рукописи горять

Тим не менше багато письменників виступили проти прийняття закону. “У мене однозначна позиція, що оцифровувати контент, не запитавши про це правовласника, не можна, – розповів Віктор Єрофєєв. – Книга – це арт-об’єкт, це сувенір, це талісман, це пам’ять. Втратиться зв’язок з читачем. Я ж навіть не зможу підписати електронну книгу. Маленькі видавництва взагалі закриються. Ми повинні захищати книгу. Це стосується і художньої літератури, і наукової. Наші вчені не такі багаті люди, щоб позбавляти їх права інтелектуальної власності і можливості отримувати хоч якийсь дохід від цього права. Звичайно, зараз йдеться навіть не про мене: мої книги давним-давно в Інтернеті. Ті, що підписалися під листом, хочуть вберегти молодих письменників, чиї книги після прийняття закону автоматично потраплять в Інтернет. Їх просто не будуть купувати, якщо вони є в Інтернеті, і видавництва навіть не захочуть укладати з ними договір. Тобто це призведе до того, що їх більше не будуть друкувати “. Позиція виробника зрозуміла. Він хоче захистити свою працю.

Підсумки своєї багаторічної праці хочуть захистити і видавці. “Якщо під оцифруванням ми розуміємо не тільки наявність електронної версії книги в тому чи іншому форматі (наприклад, сьогодні найбільш зручним для читання вважається формат fb2), але і придбання авторських прав, то це тільки зробить книгу доступніше як за ціною, так і по можливості завантаження через Інтернет, – продовжує генеральний директор видавництва “ЕКСМО” Олег Новіков. – Об’єктивно це збільшить кількість читають, що може вважатися благом як для читачів, так і для ринку. Упевнений, що в цьому випадку збільшиться число тих, хто купує і читає книги . Можливо, видавництва стануть випускати паперові книги меншими тиражами, але це буде компенсуватися за рахунок електронних книг. Якщо ж будуть прийняті поправки, які фактично узаконюють піратство, і за те, щоб прочитати книгу, не треба буде платити, тоді це обвалить не тільки легальний ринок електронних книг, але і всю книжкову індустрію. Який сенс купувати книгу в магазині, якщо її можна безкоштовно знайти в Інтернеті? І хоча якась частина населення все одно буде купувати паперові книги, вона стане настільки незначною, що видавничий ринок в тому вигляді , в якому він є сьогодні, просто перестане існувати “.
.
Згоден з Олегом Новіковим і генеральний директор Торгового дому книги “Москва” Марина Каменєва: “Всі останні десятиліття видавничий бізнес розвивався за рахунок приватних інвестицій. Видавці самостійно несли тягар ризиків і витрат по випуску книг, пошуку та підтримки авторів. Саме зараз, коли в умовах кризи книжникам особливо важко, державні чиновники пропонують вивести з області чинного авторського права всі бібліотеки та віддати їм в безоплатне користування працю авторів і видавців. Очевидне зіткнення інтересів держави (а якщо говорити прямо – групи державних чиновників, що лобіюють це рішення) і приватного бізнесу “.
.
У кінцевому підсумку, стверджують експерти, бібліотеки самі можуть постраждати від прийняття поправок. У випадку вільного міжбібліотечного обміну актуальною літературою у бібліотек може пропасти бажання купувати паперові копії цих книг. “Це призведе до банкрутства спеціалізованих видавництв, адже у деяких з них частка бібліотечного каналу складає десятки відсотків від річного обороту”, – говорить генеральний директор “Літрес” Сєргєй Ануров. А значить, зменшиться кількість нових книг, які надходять до бібліотеки.
.
Під буквою закону

Але захистити свою працю і письменникам, і читачам у разі прийняття поправок до ЦК буде непросто. У законі немає чіткого розуміння, по-перше, що таке електронна бібліотека. Її, як показує юридична практика, організувати може будь-хто, не важливо, буде вона пов’язана з будь-якою матеріальної бібліотекою чи ні. Так що в законі, на думку фахівців, в першу чергу повинен бути прописаний офіційний статус електронної бібліотеки. По-друге, в документі зберігається дуже складна процедура визнання піратства піратством. І процедуру цю треба спростити, вважає Олег Новіков: “На сьогодні легальна – через суд – процедура займає 6-8 місяців, навіть якщо є очевидні, запротокольовані факти піратства. За цей час пірати можуть кілька разів поміняти сайт, назва, реєстратора і провайдера, так що правовласники будуть просто ганятися за тінню, а масштаби піратства будуть зростати. Також необхідно розвинути правозастосовчу практику: щоб піратські сайти можна було закривати швидко, щоб провайдери зобов’язані були протягом короткого терміну реагувати на заяву правовласників і відмовлятися від хостингу. Розгляд таких справ має йти оперативніше. Нотаріально завіреної факту піратства було б достатньо для порушення кримінальної справи “.
.
Є й інша небезпека. На думку багатьох видавців і авторів, мережа обміну даними між бібліотеками також може виявитися беззахисною перед навалою піратів і перетворитися на канал нелегального розповсюдження контенту.
.
Якщо закон залишиться, як і раніше, розпливчастим, то за нинішніх високих темпах цифрування років через п’ятнадцять відімруть всі видавництва і залишаться тільки ті, які будуть випускати книги для книжкових гурманів – подарункові і колекційні. А автори просто перестануть писати. Адже якщо ніхто не захоче платити за книгу, навіщо тоді письменникам працювати?

Наталія Соколова, Профіль

vsiknygy.net.ua

 
 

Додав Art-Vertep 09 січня 2011

Про автора

Друг читача - книжковий інформаційний ресурс Ми знайомимо вас з книжковими новинами України на світу, з українськими та закордонними письменниками, новинами видавництв, допомогаємо зорієнтуватися у нових книжках.

 
Коментувати
 
 
 

Гостиница Днепропетровск |  Светильники Днепропетровск |  Рекламное агентство |  Сауны Днепропетровска