Увійти · Зареєструватися
 

Потік Інформація

Автори / Музей Голокосту / Музей Голокосту в Дніпропетровську не уникає складних питань української історії

Створений у Дніпропетровську музей Голокосту не оминає складних тем української історії. Зокрема, в музеї вивчають і розказують відвідувачам про історію ОУН та УПА й участь євреїв в українському визвольному русі. Також тут планують відкрити експозицію, присвячену Голодомору в Україні, а також експозиції про геноцид проти інших народів світу.
 
В експозиції музею історії Голокосту цілий розділ присвячений євреям, які брали участь в українському національно-визвольному русі 20 століття. Співробітники музею розказують: зробили унікальні розвідки щодо євреїв, які воювали в лавах УПА, допомагали оунівському підпіллю. Біографії таких людей, захоплених НКВС і засуджених за «український буржуазний націоналізм», представили в експозиції. Цікаво простежити, каже директор музею Ігор Щупак, як відбувалась зміна позиції ОУН щодо євреїв упродовж років.
 
«ОУН боролась за незалежну Україну, проти нацистів, проти «совєтів». Євреї потрапили між жорна цієї міжімперської, міжнаціональної боротьби. Спочатку ОУН закликала до витіснення і знищення євреїв, але потім позиція змінилась. УПА, після того, як вона утворилась, рятувала цілі єврейські гетто, цілі родини євреїв. Були євреї, які воювали на боці УПА. Ви бачите: нічого не буває білого або чорного. Ми для того тут, щоб зрозуміти один одного, зрозуміти історію, зрозуміти, що немає складних питань», – переконує директор музею Ігор Щупак.

«Насправді дослідження цієї проблематики тільки розпочинається»
 

Детально розказують у музеї про українців, які рятували цілі родини євреїв, і удостоєнні звання «праведників народів світу». Як зазначає директор музею Ігор Щупак, імена далеко не всіх їх наразі встановлені. Окремо як рятівника десятків євреїв вшановують митрополита Української греко-католицької церкви Андрея Шептицького, хоча офіційно він не визнаний «праведником народів світу». У музеї відтворили його робочий кабінет. Збирають музейники й дані про членів ОУН, які переховували євреїв, діставали їм фальшиві паспорти тощо. Один із них – Федір Вовк (псевдо – Іван Вовчук), керівник Нікопольської районної організації ОУН й один із один з очільників ОУН в Україні. Інформацією про цю людину з дніпропетровськими музейниками поділився дослідник Володимир В’ятрович.
 
«Іван Вовчук – віце-президент Української головної визвольної ради, родом із Дніпропетровщини, з Нікопольщини, є «праведником народів світу» за те, що у 1942 році рятував євреїв. Але справа не є такою простою: ми маємо список членів ОУН, вибираємо з них тих, хто допомагав євреям і подаємо до музею. Ні. Насправді дослідження цієї проблематики тільки розпочинається, архіви тільки відкрили. Справді, треба ще багато часу», – сказав Володимир В’ятрович.

У музеї Голокосту не замовчують й інших складних тем українсько-єврейської історії: єврейські погроми, колабораціонізм тощо. Директор музею Ігор Щупак проводить екскурсії музеєм Голокосту винятково українською мовою.
 
Незабаром у музеї також відкриють експозицію, присвячену Голодомору в Україні, а також експозиції про геноциди інших народів світу.

Юлія РАЦИБАРСЬКА, Радіо Свобода

 
 

Додав Настічка 04 листопада 2012

Про автора

м.

 
Коментувати
 
 
 

Гостиница Днепропетровск |  Светильники Днепропетровск |  Рекламное агентство |  Сауны Днепропетровска