Увійти · Зареєструватися
 

Учасники

Потік Афіші Інформація

Автори / Дніпропетровський художній музей / Чого бракує сучасній українській фотографії?

У Дніпропетровську, в Художньому музеї, відбулось урочисте відкриття фотовиставки найпрестижнішого світового фотоконкурсу Sony World Photography Awards 2013. За словами організаторів, ця експозиція демонструється вперше в Україні і вперше на теренах пострадянських країн. Близько ста світлин з різних куточків світу, відібраних з десятків тисяч, представлених на конкурс, презентують життя на планеті за рік, що минає. Потрапили до когорти найкращих робіт і фото українських митців.

Солдати північнокорейської армії на трибунах стадіону, афганські діти радіють життю у зоні міжетнічного конфлікту, знімки з верхівок хмарочосів у Гонконгу, Єрусалим з тисячами паломників напередодні Різдва… Кожна зі світлин, представлених на цій фотовиставці, окрім високої художньої якості і якості друку у великому форматі, вражає також своєю неповторною історією. Усі разом, за задумом організаторів, мають складати своєрідну мозаїку людських історій та історії світу за останній рік.

Загалом цього року на найпрестижніший світовий фотоконкурс Sony World Photography Awards було подано понад 120 тисяч робіт зі 170 держав світу. Організатори відібрали найкращі сто світлин і відзначили їхніх авторів – фотохудожників з різних країн, зокрема і п’ятьох з України. Церемонія нагородження відбулась у Лондоні. Тепер роботи переможців подорожуватимуть планетою, розказав Радіо Свобода куратор фотовиставки Сергій Чернявський.

«Це перша виставка такого рівня в Україні, такої кількості робіт ще не демонстрували. Ця фотовиставка демонструє різноплановість життя, яке відбувається у світі, і дає можливість поглянути на світ очима великої кількості провідних фотохудожників», – зазначив Сергій Чернявський.

Українським фотомитцям бракує галерей і грантів

Серед фотографів, яких відзначило журі престижного фотоконкурсу, цього року названі п’ятеро українців. На відкриття виставки завітав, зокрема, переможець конкурсу, фотограф харківської школи Роман Пятковка, його визнали найкращим у номінації «Концептуальна фотографія-2013».

Для Пятковки зібрання на виставці у Дніпропетровську – ще один привід подискутувати з колегами-професіоналами про проблеми сучасної української фотографії. А їх немадло, зазначає Роман Пятковка.

«Проблема сьогодні не в фотографах, а в самій ситуації з художньою фотографією в Україні. Досі, попри нашу «європейськість», немає вищих навчальних закладів, які б спеціалізувались саме на фотографії. Є журналістські факультети, є школи, є хороші майстерні, але… З іншого боку, немає галерейної інфрраструктори, немає місць, де молоді фотографи могли б виставлятись, могли б викладати. Немає системи грантів, немає фондів, які б давали молодому фотохудожникові можливість розвиватись», – сказав фотограф.

«Купив флейту – не назвешся флейтистом. Купив фотоапарат – уже фотограф?»

До обговорення проблем сучасної української фотографії долучились і місцеві фотографи. Дніпропетровець Сергій Гуназа каже: в Україні досі немає ані музею світлин, ані професійної спілки фотомитців, яка б захищала їхні інтереси. Фотовиставки, які відбуваються, часто носять кон’юнктурний характер і «не дотягують» за якістю, визнає фотограф Сергій Гуназа.

«У нас Україна – одна з останніх країн Європи, де немає справжнього музею фотографії, у нас велика проблема з галерейною фотографією. Наприклад, закордоном, фотографи виставляються в галереях, великих спеціальних залах, де їхні роботи купують як самодостатні витвори мистецтва. Відсутність профспілки призводить до нездорової конкуренції між фотографами: не за якістю, а за ціною. Ще одна проблема – непрофесійність. Ви купили флейту, ви ж не скажете, що ви флейтист, а людина купила фотоапарат і вважає себе фотографом. Звичайні музеї наші не дуже полюбляють виставляти фотографії, відповідно, немає інфраструктури, кураторів. Виставки відбуваються або кон’юнктурні – якась газета або журнал проводять – або ж бувають виставки на громадських засадах, наче й престижні, але вони не дають фотохудожнику ні слави, ні грошей. Відповідно, художня фотографія вариться у власному соку, вона не потрібна ні музеям, ні глядачам», – сказав у коментарі Радіо Свобода фотограф Сергій Гуназа.

Відомий міжнародний конкурс фотографії Sony World Photography Awards щорічно проводить Всесвітня організація фотографів. Організатори взяли за мету пошук найкращих робіт і нових імен у сучасній світовій фотографії. За п’ять років існування конкурсу компетентне журі переглянуло і відбракувало понад півмільйона робіт.

Юлія Рибацька, Радіо Свобода

 

 
 

Додав nady 25 вересня 2013

Про автора

Один з провідних художніх музеїв України. Заснований у квітні 1914 р. В його фондах зберігається понад 8000 творів живопису, графіки, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва України, Росії, західної Європи.

 
Коментувати
 
 
 

Гостиница Днепропетровск |  Светильники Днепропетровск |  Рекламное агентство |  Сауны Днепропетровска