Автори / Тарас Шевченко / Прем’єра документального фільму "Тарас Шевченко. ІDентифікація"
Прем’єрний показ фільму відбудеться 9 березня 2014
19:00 і 21:00 у Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі "Мистецький Арсенал"
21:00 на Майдані Незалежності в рамках Шевченкового Віче
Сергій Проскурня та ДП "Українська студія хронікально-документальних фільмів" ("Укркінохроніка") представляють документальний фільм "ТАРАС ШЕВЧЕНКО. IDЕНТИФІКАЦІЯ".
Це повнометражний документальний фільм про міфологізацію образа великого Кобзаря в народні уяві різних часів та серед різних суспільних груп в сьогоденні.
Зйомки відбувались на Черкащині, в Бессарабії, Карпатах, Донбасі, в Чорнобильській зоні відчуження, у Відні (Австрія), в Нью-Йорку (США).
Проскурня з тарілкою перед тим, як її розбив на церемонії першого кадру 7 листопада 2013 року |
Образ Шевченка в рушниках серед ікон у селянській хаті і обвітрені, обдерті білборди з деклараційним "Кобзар єднає Україну!" – це різні Шевченки.
Буденне і епічне, суєта сувенірного ринку і музейна тиша, невігластво і мудрість – на протиставленні, на конфлікті "фактур" – такі ритми майбутнього фільму. Множинність "популярного" Шевченка, набираючи сили, викликає інстинктивне бажання очистити метафізичний шевченківський простір і спробувати відчути його справжнього – основна ідея фільму.
Сюжет об’єднується невізуалізованою постаттю "Подорожнього" з малюнків Кобзаря, яка, тим самим, ототожнюється з образом самого Шевченка.
Перед незримим Подорожнім, котрий опиняється у різних обставинах, збираючи по всій Україні "точки зору" з вуст простого народу, та в інших землях – думки вчених та науковців, вимальовується образ Шевченка, якого ми не розгледіли поміж ідеологічних, історичних, політичних та інших нашарувань.
І, як потріскана глиняна форма – шмат за шматом – відпадає від скульптури Тараса Шевченка, яку упродовж фільму створює український скульптор Тарас Цюпа, так і образ Кобзаря очищується від нашарувань хибних уявлень про нього.
Кадри кінохроніки радянських канонів вшанування "Т.Г.Шевченка" проходять контрапунктом, переплітаючись зі сценами розповідей гуцулки-мольфарки з Карпат, маргінала-філософа з донбаських копанок, вівчарів з Бессарабії, чорнобильських самоселів, професорів з Відня і Гарварду, допомагаючи розумінню глибинної суті істинного образу Шевченка.
Пепік, Сніжне на Донбасі |
Сергій Проскурня, режисер фільму:
"Запрошення студії "УкрКіноХроніка" працювати над фільмом співпало з моїми пошуками "свого" Шевченка – роками ідентифікую Тараса засобами театру. А тепер от фільмуємо! Найважливіше зараз зберегти органіку героя в кадрі, знімати так, щоби унікальні особистості, які зустрічаються на нашому шляху до Тараса, могли максимально розкритись. Тарас Григорович Шевченко сприймається цими людьми, як живий. Вони вбачають в ньому істинного провідника народу і свого особистого заступника, охоронця вічних цінностей і свободи".
Володимир Войтенко, кінознавець, керівник проектів "KINO-KOЛО" та "Сценарна Майстерня", відник авторської телепрогами "Арґумент-кіно":
"Творчий задум фільму Сергія Проскурні "Тарас Шевченко. Ідентифікація" – надзвичайний, викличний, а ці якості прозрівають правдивий мистецький вимір та не менш правдивий суспільний резонанс – спроба впіймати вічне й водночас зникоме – "дух Шевченка, що летить над Україною, піднімається у Космос та обіймає український світ, світ, який він створив"!"
Федір Кучер, пенсіонер зі Сміли на Черкащині, автор 200 портретів Тараса Шевченка |
Алік Шпилюк, кінознавець, Член журі та програмний директор низки Міжнародних кінофестивалів
"Проект IDЕНТИФІКАЦІЯ видається сучасним, актуальним і, безумовно, інноваційним. Без банальної формалістичності. Талановитому Сергію Проскурні у всіх його попередніх працях – до якої б царини мистецтва вони не належали: театр, опера, кіно – завжди вдавалося передати найглибинніше і найважливіше у творі, в Художника, у Часі. Є відчуття, що так само станеться і з Шевченком: на тлі загальної "забронзовілості" ми отримаємо твір живий, яскравий і оригінальний, що відкриє нам щось нове в житті та творчості генія – і в нас самих."
Чабани Бессарабії, Фрумушика Нова |
"ТАРАС ШЕВЧЕНКО. IDЕНТИФІКАЦІЯ".
Режисер Сергій ПРОСКУРНЯ
Оператори Олександр ЗАПОРОЩЕНКО і Валерій ЧИЖОВ
Сценарна ідея: Володимир АРЄНЄВ і Михайло НАЗАРЕНКО
Редактор Олена МОСКАЛЕНКО
Продюсер Наталія ШЕВЧУК
Компанія-виробник Українська студія хронікально-документальних фільмів "Укркінохроніка" Kinochronika@ukr.net
На замовлення Державного агентства України з питань кіно
Жанр – соціальна містерія
Хронометраж – 52 хвилини
Дата виходу – березень 2014
Українська правда: Життя
Додав nady 09 березня 2014
Про автора
Він був сином мужика — і став володарем в царстві духа. Він був кріпаком — і став велетнем у царстві людської культури. Він був самоуком — і вказав нові, світлі і вільні шляхи професорам і книжним ученим...