Автори / Мистецьке об'єднання Дзиґа / «ХОЛОД» через мистецький голод
1 березня, Львів, концептуальний проект «ХОЛОД»
Куратор – Влодко Кауфман, учасники – Олексій Хорошко, Серж Столярчук, Андрій Гливка, Сергій Петлюк, Михайло Барабаш, Тамара Грідяєва, Мирослав Вайда, Олесь Дзиндра.
Погода не буває поганою, вона буває сприятливою. Різке похолодання, злива і вітер аж ніяк не зашкодити відкриттю мистецького проекту «ХОЛОД».
Великі куски льоду на подвір’ї, лід на стіні, лід над головами. У невеликому дворику «Дзиги» з’являється все більше людей, все сильніший вітер, злива – велика концентрація холоду і емоцій. Кульмінація.
Художники представляють свої інсталяції, глядачі діляться між собою першими враженнями. Кажуть, що коли людина думає про щось інше, а не про біль чи дискомфорт, то вона просто його не відчуває.
Крім вражень є ще й концепція. "Вищим мистецтвом стане те, котре з повним усвідомленням контексту, представить тисячі проблем дня" – у "Маніфесті дадаїстів" писав колись Ріхард Хельсінбек.
8 «холодних» інсталяцій в одному просторі – як одна велика тема з кількома яскравими ілюстраціями, чи радше кілька окремих і важливих історій про наслідки глобалізації для культури і людства.
"Сумно", "Монумент", "Розпродаж", "Само-руйнація", "Brand", "Атракціон "Охолодження мозку", "Яйця в сітці", "Круглий стіл" – назви котрі самі багато до чого апелюють. Проте, все одно, залишається право на власне тлумачення, а це вже залежить на скільки ми є лінивими, щоб подумати трохи більше.
Сергій Проскурня про "ХОЛОД":
«Я захоплений тим, що Влодко Кауфман так активно працює, як художник, як перформер і як куратор, він досить цікаві концептуальні проекти творить. Те, що ми зараз бачили – це дуже складна структура, тобто вона досить видовищна і надзвичайно вражаюча, красива і сильна впливом своїм на людей, але вона надзвичайно глибока за змістом, як старі притчі Езопа і Сковороди, які розважаючи повчають.
Це така притча про страх, тому що холод пов’язаний у наших асоціаціях з страхом – ми можемо змерзнути, ми можемо захворіти, ми можемо померти. Холод, сніг, лід – це образ консервації, причому консервації у смерть, у вічність, у вічну мерзлоту, мені здається, що це образ цього змерзлого простору , яким людина бавиться, як вона часом може висміювати свою власну смерть».
Сергій Петлюк, учасник проекту, автор інсталяції «Розпродаж» про «ХОЛОД»:
«Враження чудове, якби не сьогоднішня погода, хоча погода теж яко префоменс від Всевишнього і напевно, що так мало статися. Все, що я запланував вдалося реалізувати. Хоча як перший раз, є недоробки, але це не є так суттєво".
Актуального мистецтва має бути ще більше у Львові. Організатори «ХОЛОДУ» (МО «Дзиґа», Музей ідей, Львівська міська рада) вже створили Інститут актуального мистецтва, з бюджету Міської ради виділено кошти на проведення Тижня актуального мистецтва у Львові, а в суботу було проведено круглий стіл за участю відомих українських кураторів, арт-менеджерів, галеристів, мистецтвознавців, художників, які ділились своїми враженнями про можливе львівське бієнале і способи його проведення.
Було багато води – розтопилась інсталяція з льоду, «круглий» стіл трохи залило, розмова також потекла у невідоме русло. Особливо, коли багато розумних голів, дійти до єдиного консенсусу не так вже легко. Але це не означає, що все провалилось, що нічого не вийшло, це означає, що все закономірно.
Круглі столи відбуваються щодня, щодня ми говоримо, але результат є тільки тоді, коли ми робимо. Тому треба тільки дочекатись до вересня, коли і відбудеться перший пробний Тиждень актуального мистецтва у Львові.
Оля Вишня
Фото prokultura.com.ua
Додав Art-Vertep 14 березня 2008
Про автора
Є такий осередок, який більш ніж кафе, ніж галерея, ніж клуб, ніж продюсерський центр… Це місце, де можна реалізуватися, що, власне, і відбувається.