Автори / Юрій Рибчинський / Юрій Рибчинський: «Не вважаю свої пісні текстами»
Свій ювілей поет Юрій Рибчинський відзначає разом із відданими шанувальниками та улюбленими виконавцями його творів у Палаці «Україна» 3 червня. Хоча народився він 22 травня, із чим редакція «ДТ» щиро його вітає. Отже, в залі чекають усіх охочих, а на сцені будуть: улюблена співачка ювіляра Тамара Гвердцителі; Олександр Малінін, для якого Юрій Рибчинський багато писав останніми роками; Лоліта; Ігор Демарін; зірка
Юрій Рибчинський почав друкувати свої вірші, коли навчався ще у восьмому класі. Його цікавила літературна творчість. Про кар’єру
— Юрію, література, поезія — для обраних. Тексти пісень — для мас. Що ж пріоритетніше?
— Згоден, але не вважаю свої пісні текстами, це вірші. Можу їх читати з екрана, зі сцени, і без музики вони сприйматимуться. Однак, у принципі, якби цей жанр не був масовим, така величезна кількість людей ним не займалася б. Це як мода — розрахована на те, що багато людей так одягатимуться, так зачісуватимуться тощо. Цей жанр розрахований на дуже широку аудиторію, причому людей найрізноманітнішої підготовленості.
— Сьогодні маскультура взяла гору над культурою. Як людині, котра все життя дуже бережно ставиться до слова, чути жахливі тексти? Чи можна з цим якось боротися?
— За радянських часів із цим можна було боротися, оскільки існувала система худрад, мінус полягав у тому, що вони автоматично були цензурою. Не можна було зачіпати деякі теми, гострі речі писати, але загалом це давало можливість професіоналам не запалювати зелене світло непрофесійним віршам. Чудові поети працювали в пісенному жанрі. Фатьянов, кожна пісня якого запам’ятовувалася, Харитонов, Євтушенко, Вознесенський, Булат Окуджава, Висоцький. А тепер немає заборони на професію. Свобода перетворилася на вакханалію несмаку. З іншого боку, з’явилися дуже талановиті люди, котрі вміють про нове покоління сказати іншою мовою, наприклад Земфіра. Хоча для мене, чудово обізнаного з американським роком, не становить таємниці, що в цьому є і досвід Моррісона, бітників, недомовленість, урбаністичний символізм. Але в Земфіри це дуже талановито й цікаво.
— Як живеться сьогодні поету?
— Тоталітарна держава мала одну перевагу — не давала красти твій гонорар. Досить було твору прозвучати на естраді або навіть у ресторані, ти одержував свій відсоток. Я вдячний своїй першій пісні «Глаза на песке», яку ми написали з Покладом іще в армії і віддали популярній тоді радянській співачці Тамарі Міансаровій. Через півроку я за одну пісню одержував 500 карбованців, і це давало мені можливість творити. Коли розпався СРСР, захисту авторських прав як таких не стало. Зараз не маю жодних авторських відрахувань навіть із концертів у Палаці «Україна». Усе зникає. Крім того, щоб записати диск, витрачаєш величезні гроші. Хоч би яким був тираж, піратські диски розійдуться ще більшим, і тобі не дістанеться ані копійки. Та, оскільки вже було ім’я, з’явилася нова форма оплати праці. Раніше ми пісню віддавали, тепер — продаємо. Нічого ганебного в цьому немає, ми віддаємо пісню виконавцю, а він уже заробляє свій гонорар. Звісно, матеріально стало важче.
— Що або хто в житті став сильною емоцією, поворотним пунктом?
— Я почав писати вірші у восьмому класі. У дев’ятому — республіканська преса друкувала, у
— Колись Некрасов добровільно говорив про громадянськість, потім громадянськість у досить потворному вигляді потрібна була людині творчій. Нині — справа добровільна. Проте, за великим рахунком, не зараховуючи себе до якоїсь політичної течії, людина обирає власну життєву позицію. Що ви обрали?
— Не знаю, пощастило мені чи ні, але сталося так, що коли почав писати вірші, одночасно захоплювався живописом, спортом і театром. Усім цим я займався у театральній студії. Іра Самійленко принесла мої вірші Лесю Танюку, і він, як набагато старший, багато моментів, пов’язаних із мистецтвом, поезією, пояснював мені. Завдяки йому познайомився з Іваном Дзюбою, Світличним, коли переїхав до Москви — з дуже багатьма московськими дисидентами, і сталося так, що у шкільні роки я вже писав вірші, за які строк можна було одержати. Для мене відкрилася українська культура, що була закритою, — справжній Тичина, справжній Блакитний. Зрозумів: якщо щось приховують, отже, щось не так. Багато що відкрилося для мене, коли допомагав Анатолію Кузнєцову збирати матеріал для роману «Бабин Яр». Тепер можна багато речей переглядати, але пригадаймо Євтушенка — вперше в нас був поет, який міг говорити дуже гостру правду. Він був учителем для мого покоління.
— Для кого пишуться вірші і для кого — пісні?
— Насамперед пишу для жінок. Зараз видаю українську книжку, після поем хочу поставити вірші. У мене дуже багато віршів, написаних від імені жінки. Нічого надзвичайного в цьому немає, адже перший цикл почався з «Пісень російських жінок», і кожен вірш був сповіддю — пісня Чернави, пісня Любави. Мені була цікава жінка як суб’єкт або об’єкт поезії. Якби не було жінок, я б поезією не займався. Гадаю, що в кожної людини, котра займається творчістю, відбувається сублімація величезної енергії, яка не може бути розтрачена безпосередньо. За все своє життя не зможу любити всіх жінок світу, а у творчості, коли висловлюєш цю любов у якомусь вірші, п’єсі, — це можливо.
— Чим відрізняється сьогоднішній
— Радянська естрада не могла бути жадібною, оскільки все було регламентовано, підпорядковано зрівнялівці, і вище за якусь планку навіть найвидатніший актор не міг одержувати грошовий еквівалент. Сьогоднішня естрада діє за ринковою схемою. Вважаю, що це правильно. Справжні співаки й актори, які працювали на естраді, відразу стали багатшими. Але
Додав Art-Vertep 30 травня 2005
Про автора
Юрій Рибчинський народився 22 липня 1945 р. Мати була військовим лікарем, батько — фінансистом. Усі чоловіки з родини Рибчинських мали схильність до малювання, і тому поетичні спроби сина були для батьків досить несподіваними.