Автори / Павло Тичина, Максим Рильський, Володимир Сосюра / Сосюру реставрують і крутитимуть на FM
До річниці Незалежності України фонд Томенка "Справедлива Україна" спільно з Національною радіокомпанією України випускає аудіо-диск з живими голосами українських поетів, до якого увійдуть вірші Павла Тичини, Максима Рильського, Миколи Бажана, Володимира Сосюри, Андрія Малишка та інших.
Записи зроблені переважно у 50-80-ті роки минулого століття і зберігалися в фонді радіокомпанії України та приватних колекціях. Найстарший запис - "Думи мої" Шевченка у виконанні знаного театрального діяча Марка Кропивницького, - був зроблений у 1906 році. Найновіший - у 1995-ому.
За словами Томенка, до Дня Незалежності буде видано 1000 копій диска. Розповсюджуватися він буде безкоштовно перш за все в навчальних закладах України. Не виключено, що згодом, якщо проект викличе інтерес громадськості, диск з'явиться і у вільному продажі.
А для того, щоб зацікавити людей у придбанні таких дисків, а також у просвітительських цілях, Томенко веде переговори з представниками п'яти радіостанцій, які вже майже згодилися протягом тижня до Дня Незалежності крутити в ефірі найкращі твори українських поетів.
Організатори сподіваються, що це має викликати інтерес до творчості українських поетів і, можливо, багато хто познайомиться або ж перечитає вірші класиків.
Щодо самого Миколи Томенка, то він зізнався "Життю", що наново відкривав для себе творчість багатьох літераторів, що будуть представлені на диску. За його словами, в радянські часи українську літературу вивчали дещо зверхньо, читали поміж іншим, і, насамперед, обов'язкові для кожного тогочасного поета вірші про компартію.
Натомість до збірки увійдуть романтично-ліричні твори.
Звичайно, не обійдеться й без патріотичної поезії. Але трохи не такої, яка широко представлена у шкільній програмі. З-поміж інших віршів Томенко виділив "Коли потяг у даль загуркоче" Володимира Сосюри, який, на думку народного депутата, може бути цікавим для мешканців Донеччини.
Томенко також розказав "Життю", що серед українських поетів ХХ століття найбільше любить Василя Симоненка.
Свою роль у цьому, можливо, відіграло те, що життя обох - народного депутата і видатного поета, пов'язано з Черкащиною. До речі, саме з видання диску "Лебеді материнства" Симоненка, що сталося навесні, і виникла ідея випуску аудіо-збірки з голосами цілої низки українських авторів.
Наостанок Микола Томенко зазначив, що після збірки поезії почнеться робота над збіркою української прози. Таким чином українська класична література має вдертися до сучасного інформаційного простору і зайняти в ньому гідні позиції.
А усі, хто має в своїй приватній колекції записи відомих українських поетів, можуть долучитися до проекту, передавши їх до Національної радіокомпанії України для реставрації та подальшого опублікування.
До аудіо-видання "Класика української літератури. Живі голоси" увійшли вибрані поетичні твори у виконанні авторів: Марка Кропивницького "Думи мої ", Максима Рильського "Троянди й виноград ", Миколи Бажана "Нічні роздум старого майстра ", Володимира Сосюри "Коли потяг у даль загуркоче ", Андрія Малишка "Вітчизно ", Платона Воронька "Близька, замріяна, струнка ", Олеся Гончара "Думи про Батьківщину ", Миколи Вінграновського "Я дві пори в тобі люблю ", Василя Стуса "Вчися чекати, друже ", реставрація запису з воскового валика голосу Лесі Українки та інших.
Євген Сусамін, "Українська правда. Життя"
Додав Art-Vertep 26 червня 2008