Увійти · Зареєструватися
 

Учасники

Галереї

Київ / Виставка видатного українського митця Василя Седляра (1899-1937)

11-20 ВЕРЕСНЯ

Національний художній музей України (вул. Грушевського, 6)

Відкриття виставки відбудеться 11 вересня о 18:00

«Кобзар» Тараса Шевченка з ілюстраціями Василя Седляра – видатна пам’ятка української книжкової культури, що понад сім десятиріч залишалася майже невідомою та неприступною для ширшого загалу.

Художник Василь Седляр (1899–1937) був одним із найяскравіших представників київської школи Михайла Бойчука – найвідомішого осередку українського мистецького авангарду 1910–1920-х років.

Вихованець Бойчука в Українській Академії мистецтв у Києві, яку закінчив 1922 року, Седляр іще студентам дебютував разом з іншими Бойчуковими учнями (Іваном Падалкою, Тимошем Бойчуком, Оксаною Павленко), взявши участь у розмальовуванні Луцьких казарм у Києві (1919).

У 1923–1930 рр. він викладав у Межигірському мистецько-керамічному технікумі (з 1928 року – Межигірський технологічний інститут кераміки й скла), у 1930–1936 рр. – в Київському художньому інституті (колишня Академія мистецтв). Майстер працював у галузях монументального й станкового живопису, станкової та книжкової графіки, декоративно-вжиткового мистецтва, виступав як художній критик і теоретик авангардного мистецтва.

Творчість Седляра, як і інших бойчукістів, була ориґінальною та плідною спробою поєднати досвід західного аванґарду з елементами українського народного мистецтва, примітиву й лубка – з одного боку й високими традиціями сакрального мистецтва Візантії та раннього Ренесансу, української іконописної школи – з другого.

Цикл ілюстрацій до «Кобзаря», над яким Седляр працював у 1929–1932 рр., став вершиною його графічної творчості.

За життя Седляра «Кобзар» у його художньому оформленні й фактичним редактором яких був проф.Володимир Вайсблат (псевдо: Олександр Гер), виходив двічі: в 1931 й 1933 рр.

Якщо в першому виданні всі ілюстрації були чорно-білі, то у виданні 1933 року два десятки ілюстрацій відтворено в кольорі. Седляревий «Кобзар» став найповнішою спробою анаґардного прочитання Шевченкової поезії в українській художній культурі 1920-х років. Підданий нищівний критиці у пресі 1930-х років, він розділив долю свого творця, репресованого й розстріляного в роки Великого терору, – майстра та його твір на кілька десятиріч вилучили з історії української культури.

Нове видання, приурочене до 110-річчя від дня народження Седляра, є першою після 1933 року спробою перевидання «Кобзаря» з його ілюстраціями.

Седляревий графічний цикл тут уперше представлено з максимальною повнотою – відтворено всі ілюстрації й віньєтки з обох прижиттєвих видань, а також нечисленні авторські начерки й ескізи, що зберігаються у фондах Національного художнього музею України та Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України.

Видання супроводжує стаття дослідника історії української книжкової графіки й друкарської справи Артура Рудзицького, що розповідає про долю Седляра й історію його ілюстрацій до «Кобзаря» на основі широкого кола архівних джерел, багато з яких дослідник запроваджує до наукового обігу вперше.

Статтю багато ілюстровано – в ній репродуковано чимало живописних і графічних творів Седляра й архівних фотографій, частина яких опубліковано вперше.

 

Про авторів

Тарас Шевченко

Додав Art-Vertep 09 вересня 2009

Коментувати
 
 
 

Гостиница Днепропетровск |  Светильники Днепропетровск |  Рекламное агентство |  Сауны Днепропетровска