Київ / ФЕСТИВАЛЬ ЯПОНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ
29 БЕРЕЗНЯ 12:00
Конгрес-хол Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука, м. Київ, вул. Кіквідзе, 32
ПРОГРАМА ФЕСТИВАЛЮ
1. 12:15 Відкриття виставки каліграфічних робіт японських майстрів Сашіда Такефуса та Хіросе Шьоко
2. 12:35 Демонстрація мистецтва каліграфії, майстер-клас.
* Сашіда Такефуса – каліграф, художник (Токіо, Японія)
* Хіросе Шьоко – каліграф, художник (Ічікава, Японія)
Японська каліграфія
Оскільки в Японії не існувало своєї писемності, в епоху Нара (7 ст.) японці запозичили ієрогліфічні знаки у китайців, але китайська та японська мова абсолютно різні за своєю структурою, тому використовувати ієрогліфи в чистому виді було неможливо. Як наслідок з’явилися японські алфавіти – хірагана, яка зародилася у вигляді спрощених ієрогліфів, і катакана, яка першопочатково являла собою частини певних ієрогліфів.
Зараз японська каліграфія – одне з найпопулярніших мистецтв Японії. У найпростішому розумінні каліграфія – це мистецтво гарно писати. Майстер бамбуковим пензлем створює тушшю на рисовому папері ієрогліфи як витвори мистецтва, які втілюють гармонію та красу. Каліграфічні роботи цінуються не менше, ніж витвори живопису. Але цей вид образотворчого мистецтва окрім художньої цінності ще криє в собі глибокий філософський зміст. В японській каліграфії немає нічого випадкового: для кожної лінії і крапки важливі початок, напрям, форма та закінчення, важливий баланс між елементами, і навіть пустий простір має своє значення. Ієрогліфи гармонійні, пропорційні, збалансовані.
Традиційні способи передачі каліграфічних символів лаконічні: ієрогліфи пишуть на білому папері, який в філософії дзен уособлює пустоту, а чорні знаки на білому фоні несуть в собі поняття інь та янь – жіноче та чоловіче начало. Японською мовою каліграфія звучить як Shodo, де Sho означає «написання», а do «шлях». Каліграфія - це один з шляхів, який веде до усвідомлення сенсу життя та одвічних істин.
3. 13:30 Виступ ансамблю «Ямагіші».
Японські музичні інструменти:
Кото – японський традиційний струнний щипковий музичний інструмент, історія якого нараховує більше тисячі років. Він був завезений в Японію з Китаю в період Нара (710-793) як інструмент для імператорського оркестру. Надзвичайно популярним цей інструмент став у період Хейан (794-1185), тому що був незмінним атрибутом аристократичної освіти та дозвілля. Гра на кото є одним з традиційних видів мистецтва. Грають на ньому спеціальними накладними нігтями-медіаторами «котодзуме», які одягають на великий, вказівний та середній пальці.
Шямісен (саген) – японський традиційний трьохструнний щипковий музичний інструмент, який з’явився в Японії в 15-16 ст. і використовується в японському театрі Кабукі та Бунраку.
Бажаючим взяти участь, потрібно зареєструватися: 284 69 06, (Марчевська Юлія)
Організатори: Українсько-Японський Центр, Всеукраїнський фестиваль каліграфії “Рутенія” та Київський державний інститут декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. Михайла Бойчука.
Про авторів
Культура
Додав Art-Vertep 28 березня 2010