Львів / VI Міжнародний фестиваль камерної музики «Шимановскі-квартет та друзі»
12-15 ВЕРЕСНЯ
філармонія, Концертний зал ім. С. Людкевича, вул. Чайковського, 7
Упродовж чотирьох днів, з 12 (Митрополича Базиліка Успіння Пресвятої Діви Марії, Площа Катедральна, 1) до 15 вересня (Львівська філармонія, Концертний зал ім. С. Людкевича, вул. Чайковського, 7)відбудеться VIМіжнародний фестиваль камерної музики «Шимановскі-квартет та друзі».Знаний «Шимановскі-квартет» із Ганновера привезе своїх не менш іменитих друзів до Львова. І не випадково. Адже двоє учасників «Шимановскі-квартет» родом з України: альтист Володя Микитка народився тут і навчався у спеціальній музичній школі ім. С. Крушельницької, а перша скрипка квартету Андрій Бєлов за походженням хмельничанин. Із Гжегожем Котувим (друга скрипка) та Марчіном Сєнявскі (віолончель) вони заснували квартет ще під час спільного навчання у Варшавській музичній академії і відтоді активно концертують світом. З 2000 року виконують функції квартету in residence та викладають у Вищій школі музики і театру німецького міста Ганновера.
Саме Володі Микитці після одного з виступів на фестивалі «Контрасти» спало на думку організувати для рідної львівської публіки вечори камерної музики за участі найбільш реномованих виконавців. Ідея переросла у фестиваль, котрий щоразу перетворюється на справжній зорепад найвідоміших імен сучасного музичного світу. Не менш приваблює й струнка, послідовно втілювана концепція кожного концерту, розмаїття напрямків та стилів, щонайширший репертуар, прем’єрні виконання, об’єднані єдиною ідеєю – продемонструвати всі скарби світу камерної музики. «Музика, а особливо музика камерна, –це унікальна площина для зустрічей тадискусій, цеуніверсальна мова, зрозуміла різним народам. Тож сподіваємось, що запрошені нами артисти, зустрівшись у Львові для того, щоб виконати тут шедеври музики різних епох, подарують слухачам незабутні музичні враження», – вважає Володя Микитка.
На цей раз в артистичному профілі фестивалю великуувагу приділено зустрічі митців та презентації творів з України і Польщі на тлі знаменитих гостей з інших країн та творів світової музичної лiтератури. Буде представлено роботи трьох великих польських композиторів XXст., які святкують ювілей: Вітольд Лютославскі, Генрик Миколай Гурецкі iКшиштоф Пендерецкі, aтакож твори Євгена Станковича, Мирослава Скорика, Богдани Фроляк та буде представлено музику різних стилів і епох – від ренесансу до музики наших днів.
Якщо поглянути на ретроспективу, то участь у фестивалі взяли зіркисвітового виконавства, такі якГідон Кремер,Володимир Крайнєв,ОлегМайзенберг, РобіЛакатош, Мирослав Скорик, Володимир Сіренко, Юрій Бервецький, Володимир Крайнєв, Валерій Соколов, Ігор Четуєв, Бруно Монсенжон, Хен Халеві, Аліса Маргуліс, Андрій Пушкарьов, Камерний оркестр «Академія», Симфонічний оркестр «INSO-Львів», TANGATA квінтет і Кладіуш Баран, Мартін Оуен, Джонатан Плоурайт, Мар’яна Гумецька, джазові колективи та ін. Безумовно, приїзд на VIфестиваль таких молодих зірок,як Борис Андріанов (віолончель), якого вже величають «новимРостроповичем», чи скрипалів ВалеріяСоколова і Лауреата Першої премії конкурсу ім.Г.Венявського у ПознаніАгати Шимчевскі,піаністів Лілі Майскі, Поліни Лєщенко, Жанни Микитки,гітариста Франка Бунгартена і циганської групи «5Devils» начолі з унікальним віртуозом скрипки Гези Хосшу Легоцкі – це демонстрацiя блискучих реномованих музикантів, яких можна зустріти на сценах і фестивалях всього світу. Анайприємнiше, щоцеблизькi друзi, якіпогодилисяприїхати, щобвпродовж декількох днів музикувати разом на найвищому рівні, зробитивиконавську творчість ближчою рідній аудиторії.
Проведенням фестивалю організатори завдячують дирекції Львівської обласної філармонії, Мiнiстерству культури i нацiональної спадщини Республiки Польщата компанії МТС, а передусім, своїм друзям – світової слави музикантам, які погодились презентувати своє мистецтво львівській публіці.
Доктор мистецтвознавства, професор Любов Кияновська: в сучасному глобалізованому і надто стисненому звуковому просторі винятково складно привернути увагу якоюсь концертною акцією чи, тим більше, фестивалем академічної музики. Адже новітні медійні засоби не лише дозволяють отримати будь-яку музичну інформацію у будь-якій формі і в кожен момент, а й, відповідно, комбінувати чи й синтезувати її в довільний спосіб. Тому шанс привернути увагу мають тільки ті концертно-фестивальні «винаходи», які здатні: а) відкрити нові імена; б) поєднати демократичність програм і водночас їх високий художній рівень, помножені на бездоганність виконання; в) апелювати як до емоційної реакції, так і до інших рівнів впливу, насамперед – інтелектуального чинника. Зрозуміло, що небагатьом музикантам і колективам, навіть дуже професійним і обдарованим, це вдається. А от «Шимановські-квартету» такий «майстерштюк» вдається, і то не один раз, а вже вшосте – принаймні у Львові. Фестиваль камерної музики «Шимановскі-квартет і друзі» на сцені Львівської філармонії засвідчив, як винахідливо, артистично, інтелектуально, але водночас весело і дотепно можна пропагувати мистецтво, яке зазвичай відносять до розряду виключно елітарних, надто складних для сприйняття, потребуючих спеціальної підготовки тощо. Ще одним загальним принципом фестивалю став принцип надзвичайної престижності запрошених виконавців з елементом несподіванки. Будучи колективом найвищого класу, як говорять поляки, «з горішньої полиці», його учасники (двоє поляків – Гжегож Котув і Марчін Сєнявскі і двоє українців – Андрій Бєлов і Володя Микитка) щоразу пропонують новий несподіваний образно-змістовний модус цієї акції.
Довідка. «Шимановскі Квартет» заснували 1995 року у Варшаві Марек Думіч (скрипка), Гжегож Котув (скрипка), Володимир Микитка (альт) та Марчін Сєнявскі (віолончель). З того часу колектив активно концертує на сценах усіх континентів. Лауреат конкурсів у Флоренції (Італія, 1997 р., Premio Vittorio Gui, 1-ша премія), Ганновері (Німеччина, 1997 р., In Memoriam Dmitri Shostakovich, 1-ша премія), Мельбурні (Австралія, 1999 р., 2-га премія), Осаці (Японія, 1999 р., 2-га премія), Веймарі, Мюнхені, Премії ім. К. Шимановського (2005).
Учасник престижних міжнародних фестивалів (Reingau Musikfestival, Schleswig-Holstein Musikfestival, Lockenhaus Festival Гiдона Кремера, Kuhmo Chamber Music Festival, London Proms Festival та ін.), концертів у Великобританії, Німеччині, Польщі, Росії, Україні, Франції, Швеції, Швейцарії, США, Канаді, Австралії. Виступав на сценах Carnegie Hall (Нью-Йорк), Suntory Hall (Токіо), Konzerthaus (Берлін), Сoncertgebouw (Амстердам), Musikverein (Відень), Angels Place (Сідней), «Дом музыки» (Москва). Здійснив низку записів для ВВС, трансляції для Radio France, ÖRF, NDR, WDR, BR.ABC, TV Music, Arte. В дискографії квартету – сім альбомів, у т.ч. записи «Ліричної сюїти» А.Берга, квартетів та квінтетів В. А. Моцарта, Й. Брамса, Й. Гайдна, Г. Бацевіч, А. Дворжака, а також концертні записи квартетів Л ван Бетховена та К. Шимановського із Birmingham Symphony Hall, фестивалю в Локенгаузі (Австрія) та концерту в залі Ганноверської Вищої школи музики та театру. У 2006 р. спільно із джаз-квартетом «Pure Desmond» музиканти Квартету ім. К. Шимановського записали компакт-диск «The meeting of minds».
Квартет вдосконалював свою майстерність у Вальтера Лєвіна, Ісаака Стерна, учасників квартетів Amadeus, Julliard, Emerson, Guarneri. Та справжнім ментором колективу є Гатто Байєрлє. В репертуарі Квартету ім. Шимановського як класична квартетна література, так і твори сучасних авторів, часто написані спеціально для колективу. З 2000 року ансамбль виконує функції квартету in residence у Вищій школі музики і театру в Ганновері, тобто провадить власний класс камерного ансамблю.
2005 року на зміну Мареку Думічу першою скрипкою квартету став Андрій Бєлов. Після вельми успішного виступу у Львові на фестивалі «Контрасти» в 2006 році музиканти Квартету, а серед них – уроджений львів’янин Володимир Микитка – виступили з ініціативою проведення в цьому місті концертів камерної музики за власної участі та із запрошеними друзями, музикантами світової слави. Цю ідею власне й реалізовано в фестивалі «Шимановскі-квартет та друзі».
Програма VI Міжнародного фестивалю камерної музики «Шиманвскі квартет та друзі»
12 вересня, четвер, 19.30
Митрополича Базиліка Успіння Пресвятої Діви Марії
«Шимановскі-квартет»
Андрій Бєлов, скрипка
Гжегож Котув,скрипка
Володя Микитка,альт
Марчін Сєнявскі,віолончель
Франк Бунгартен,гітара
Агата Шимчевска,скрипка
Марія Ткачик,скрипка
Камерний оркестр «Академія»
Ігор Пилатюк,диригент
Вацлав з Шамотул.Хорал для 4 голосів 1550
Вітольд Лютославський.Квартет 1964
Богдана Фроляк.Партита «Медитація» для 2 скрипок
Генрик Гурецький. Соната для 2 скрипок
Артур Микитка.Дивертисмент для 2 скрипок
Мирослав Скорик.«Диптих»
Енрі Лолашвілі.«Ностальгія за альтом»
Антоніо Вівальді. Концерт Ре мажор для гітари з оркестром
13 вересня, п’ятниця, 19.00
Концертний зал ім. С. Людкевича
«Шимановскі Квартет»
Агата Шимчевска,скрипка
Лілі Майскі,фортепіано
Жанна Микитка,фортепіано
Борис Андріанов,віолончель
Олег Шеремета,флейта
Франк Бунгартен,гітара
Вітольд Лютославський.«Subito»
Вольфганг Амадей Моцарт.Флейтовий квартет
Едвард Гріг. Три романси
Генрик Вєнявський. Полонез Ля мажор ор. 21
Генрик Вєнявський. Полонез Ре мажор ор. 4
Луїджі Боккеріні.Квінтет ре мінор
Євген Станкович.«Українська поема»
Кшиштоф Пендерецький. Три мініатюри, 1959 (Андрій Бєлов, Жанна Микитка)
Бенджамін Бріттен.Соната для віолончелі і фортепіано До мажор, ор. 65
14 вересня, субота, 19.00
Концертний зал ім. С. Людкевича
Геза Хосшу Легоцкі,
Чаба Лукач,кларнет
Д’юла Чік,цимбали
Дйордь Суч,контрабас
Ласло Оноді,альт
Поліна Лєщенко,фортепіано
Лілі Майскі,фортепіано
Жанна Микитка,фортепіано
Марчін Сєнявскі,віолончель
Олег Шеремета,флейта
Фридерик Шопен.Блискучий полонез До мажор ор. 3
Альбер Руссель.«Гра на флейті» ор. 27
Клод Дебюссі.Соната для скрипки і фортепіано соль мінор
Бела Барток.Румунські танці для скрипки і фортепіано
Геза Хосшу Легоцкі і «5 Devils».Сюрприз-програма
15 вересня, неділя, 20.00
Концертний зал ім. С. Людкевича
«Шимановскі Квартет»
Валерій Соколов,скрипка
Франк Бунгартен,гітара
Лілі Майскі,фортепіано
Агата Шимчевска,скрипка
Жанна Микитка,фортепіано
Роман Жарковський,альт
Назар Новакович,контрабас
Борис Андріанов,віолончель
Поліна Лєщенко,фортепіано
Роксоляна Закопець,скрипка
Сергій Прокоф’єв.Соната №1 для скрипки і фортепіано фа мінор ор. 80
Йоганн Каспар Мерц. Угорська фантазія ор. 65 № 1
Дмитро Шостакович.Фортепіанне тріо № 2
Михайло Глінка.Великий секстет
Фелікс Мендельсон.Струнний октет ор. 20
Про авторів
Львівська Філармонія
Додав nady 08 вересня 2013