Літературно-мистецький фестиваль Йогансен-fest / 14–16 жовтня 2011 року в Харкові вперше відбудеться «Йогансен-fest»,

14–16 жовтня 2011 року в Харкові вперше відбудеться «Йогансен-fest», присвячений Майку Йогансену, представнику Розстріляного відродження, письменнику й поету, перекладачу, літературознавцю, автору одного з найблискучіших авантюрних романів «Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у слобожанську Швейцарію».

Фестиваль збере найцікавіших представників сучасного українського мистецтва, щоб привернути увагу широкої громадськості до української літературної класики і до постаті одного з найцікавіших авторів 1920-х років, який міг дозволити собі написати в автобіографії: «Отже, я Майк Йогансен, умру в 1942 році, і оселившися в Царстві тіней буду вести розумну бесіду з Гезіодом, Гайне, і Мігелем Саваедрою Сервантесом. Але я буду з ними говорити українською мовою, бо вірю, що наша квітчаста Батьківщина є діамант у гроні вільних народів світу. І ще я скажу там у Царстві тіней, що, я Майк Йогансен, був при житті і залишусь по смерті одним із кращих поетів української оновленої землі».

У рамках фестивалю 14 жовтня відбудеться круглий стіл «Майк Йогансен і культурний поступ» (Книгарня «Є», Харків). Модеруватиме Ростислав Мельників, а участь ув обговоренні візьмуть Ярина Цимбал, Олег Соловей, Тетяна Трофименко та інші дослідники. А в Харківському літературному музеї на гостей міста і харків’ян чекає тематична екскурсія.

15 жовтня «Йогансен-fest» набере зовсім не академічного звучання. Справжньою родзинкою має стати перший в Україні чемпіонат письменників із більярду. Шанувальникам Йогансена добре відомо, що він у чесному двобої виборов титул «Короля більярду» у Володимира Маяковського. Оскільки більярдний стіл у Спілці письменників в Харкові позбувся куль і кия, а сукно несе на собі відбитки буремних часів, чемпіонат відбудеться у кафе «Бочка» на Полтавському шляху, 24.

По визначенні сучасного короля більярду фестиваль перейде на ширший майданчик – найстаріший у Харкові кінотеатр «Bommer», де на гостей чекатиме фотовиставка – фотографи Даринка Квітка, Анна Корбут, Женя Притула, Яків Пекарський та інші запропонують свій погляд на твори Йогансена та літературний Харків.

Літературну частину почнуть поетичні читання «Балади про війну і відбудову» за участі Ростислава Мельникова, Олега Солов’я, Анастасії Афанасьєвої, Олега Коцарева, Павла Коробчука, Василя Карп’юка, Леся Белея, Тані-Марії Литвинюк, Катерини Каруник, Ярослава Мінкіна, Ірини Шувалової та інших.

Окрім того, триває прийом заявок від молодих поетів, які зможуть виступити у блоці «Скоро forte». Уже сьогодні свої тексти надіслали автори із Харкова, Києва, Дніпропетровська, Львова. Для зголошення треба надіслати на johansen.fest@gmail.com  (із позначкою «forte») заявку на участь (прізвище, ім’я, рік народження, контактний телефон, місце проживання) і 3 тексти у доданому файлі. Тексти (українською мовою) і заявки приймаються до 1 жовтня.

Участь у слем-турнірі «На ти із Майком», під час якого поети змагатимуться у читаннях творів класика, візьмуть Артем Полежака, Павло Коробчук, Богдан Ославський, Арсеній Капеліст, Ігор Зарудко та інші.

Під час фестивалю лунатиме дуже різна музика.  Приміром, «Оркестр БобоВата» з Івано-Франківська грає інтелектуальний етно-глюк, харківські «ISAY» (If September Awakes You) – альтернативний рок, а «BAndurbaND» синтезує етнічні й сучасні музичні стилі з елементами театрального мистецтва. Окрім того, у програмі пролунають джаз, ска, реггі. Зрештою, музики вистачить на цілу ніч. Музики і сюрпризів. Варто пам’ятати, що 16 жовтня – це день народження Майка Йогансена.

Сам майданчик фестивалю диктує можливість проведення вечора відеопоезії та кіноночі у BOMMER із показом фільмів 1920–1930-х років. Однак це буде не тільки «Звенигора», сценарій для якого написав Майк Йогансен разом із Юрієм Тютюнником, а й фільми, надані Польським Інститутом та іншими партнерами фестивалю.

Серед наших партнерів – видавництво «Смолоскип», «Книгарня «Є», Харківський літературний музей, Харківський національний педагогічний університет імені Г.С.Сковороди, ФРІ (Фундація регіональних ініціатив) та інші інституції та заклади.

Організатори сподіваються, що захід стане традиційним. Зокрема, вже на наступний рік є наміри влаштувати у Харкові футбольне змагання між письменниками. Відомо ж, що Йогансен у футбола грав із гімназійних років, і навіть був гравцем харківської молодіжної команди.