Міжнародний поетичний фестиваль MERIDIAN CZERNOWITZ / Як на Калинівському ринку вірші читали...
На третьому міжнародному поетичному фестивалі «Merudian Czernowitz», що завершився у Чернівцях, відбулося 50 літературно-музичних заходів.
Cвято вражало своєю інтернаціональністю. До столиці Буковини приїхали поети з Німеччини, Австрії, Румунії, Польщі, Ізраїлю, Швейцарії… Завітав Посол Федеративної Республіки Німеччина в Україні доктор Крістоф Вайль. Він вручив високу державну нагороду - “Хрест за заслуги перед Федеративною Республікою Німеччина” германісту і перекладачу із Чернівців, професору Петру Рихлу. Чимало праць Рихла присвячені німецькомовному поету, вихідцю із Чернівців Паулю Целану – саме його постаті і присвячено цей поетичний фестиваль, що має на меті встановлювати діалог між українськими та іноземними поетами.
Відомий сучасний літератор Юрій Андрухович вже третій рік поспіль є головним зірковим гостем фестивалю. Також він виступає тут і як перекладач. Цього року Андрухович перекладав двох поетів із Польщі та неординарного гостя із Данії – поета, який називає себе Нільсен.
Фестиваль чітко дотримується головної концепції: «Merudian Czernowitz» - це поетична прогулянка містом. Всі фестивальні заходи відбуваються по всіх Чернівцях: у найкращих міських кав’ярнях, у всіх домах національних меншин, у музеях… Цього року географія розширилася і до знаменитого Калинівського ринку. Туди вирушив поетичний десант, серед якого були Оксана Забужко і відомий письменник та радіожурналіст із Праги Ігор Померанцев. Поетична сцена була розгорнута прямо серед базару, отож багато торговців продавали свої товари, паралельно слухаючи високе мистецтво. Самі люди на Калинівському назвали це дійство «екзотикою серед базару».
Чи не наймасовішим за кількістю відвідувачів став вечір польської поезії. Вірші відомих сучасних поетів із Польщі Томаша Ружицького та Яцека Подсядла представляв і перекладав Юрій Андрухович. Як зізнався Андрухович «ВЗ», польську поезію йому значно легше перекладати, аніж, скажімо, вірші з англійської мови.
Серед поезії одного із польських авторів – Томаша Ружицького, є кілька присвят місту Львову, де жили його батьки. Але найбільш відомою книжкою Томаша Ружицького – викладача французької мови, є велика поема «Дванадцять станцій» (2004), за яку поет отримав престижну літературну премію Косцєльських. Саме цей твір сам автор і радить прочитати українських читачам.
"З Україною мене пов’язує, звісно, дружба з Юрій Андруховичем, - розповідає Томаш Ружицький, - з яким товаришуємо вже багато років. І Львів, де жили мої батьки. А потім, коли вони переїхали до Польщі, у тому помешканні жив Андрій Баль – відомий футболіст і тренер. Якось Юрій Андруховчи придумав такий жарт: Андрій Баль живе в квартирі, в якій колись жили батьки відомого польського поета Томаша Ружицького, а батьки Ружицького жили у квартирі, де живе відомий український футболіст Баль. В мене є багато присвят Львову, бо часто відвідував це місто. І коли батьки переїхали до Польщі, то казали: «Ой, як у Львові нам було добре!»