Вікторія Наріжна / Музичні алюзії як засіб образотворення в романі Любка Дереша «Культ». Висновки
Отож, підбиваючи підсумки, хотілося б зробити деякі узагальнення щодо того, яку ж роль відіграють музичні алюзії в структурі тих чи інших образів роману Любка Дереша «Культ».
Як було з’ясовано, повніше музичні алюзії представлені у зв’язку з
У структурі центральних
Обидві групи гуртів не просто представляють певний музичний стиль або напрям, але й виводять на своєрідну філософію, або, точніше, світоглядну систему.
Назви гуртів, пов’язані з Юрком Банзаєм, відсилають нас до такої
- потяг до порядку, до складної і досконалої структури;
- прагнення поєднати сучасність і давнину, новаторство і класику, тобто потяг до еклектичності;
- спроби філософського проникнення у містичне, езотеричне.
Також, проаналізувавши історичний розвиток течії та її стан на даний момент, ми виявили таку рису, як маргінальність, а точніше — тенденцію до маргінального положення в музичній культурі.
Усі ознаки, характерні до світоглядного, філософського та естетичного підґрунтя прогресивного року, є по суті прихованими характеристиками образу самого Банзая. Аналіз деяких «немузичних» фрагментів тексту підтвердив цю нашу думку.
Адресні знаки, що з’являються у контексті образу Дарці Борхес, виводять нас на американську психоделічну музику
- повна свобода особистості;
- культ ненасильства;
- заперечення соціальних стереотипів;
- перевага чуттєвого над розумовим;
- потяг до переживання містичного, езотеричного;
- пошуки «розширеної свідомості» за допомогою наркотиків або ж східних медитативних практик (а також за допомогою обох чинників одночасно).
Так само, як і в структурі образу Юрка Банзая, цими рисами можна схарактеризувати не лише
При порівнянні двох вищезгаданих груп алюзій виявляється цікава особливість структурного зв’язку між образами Дарці та Банзая: вони співвідносяться між собою як опозиція «відчуття/знання». При цьому будучи міцно зв’язані між собою за допомогою сюжетної лінії кохання, вони творять своєрідний образ «ідеального суб’єкта»: наділеного і знанням, і здатністю до чистого, не пригніченого раціо, відчуття.
Іншою групою
Аналіз музичних алюзій в комплексі з іншими ілюструючими фрагментами доводить, що образ Волинкаря втілює в собі процес переходу як процес оновлення, народження чогось нового. Таке трактування цього образу розкриває розуміння ідеї Бога, притаманне всьому текстові.
В ході дослідження нами були виявлені й інші форми наявності музичних алюзій в тексті роману, не пов’язані з образами центральних персонажів чи образами божеств. Ці музичні алюзії дають значно менше можливостей до інтерпретації, не витворюють полісемантичну систему взаємозв’язків, часто є однозначними й дуже прозорими. Ми виділили два типи таких алюзій:
- музичні алюзії як означники гострих емоційних станів (страх, передчуття катастрофи, візійні й передвізійні стани);
- музичні алюзії як субкультурні характеристики.
Алюзії другого типу є явно свідомими характеристиками персонажів з негативним забарвленням, і тому відрізняються деякою схематичністю.
Таким чином, мусимо зробити висновок, що в структурі образів роману Любка Дереша «Культ» музичні алюзії відіграють переважно роль вказівок на приховані характеристики персонажів, виступають означниками основоположних елементів їх світогляду та світовідчуття.
Наше дослідження — лише мала частина того, що можна простежити в цьому насправді багатому й плідному для аналізу тексті. Навіть в аналізі музичних алюзій зроблено далеко не все: наприклад, чекає свого часу неймовірний перформанс, влаштований в коледжі Дарцею, Банзаєм, Павуком та Семпльованим. Хочеться сподіватися, що викладені на попередніх сторінках думки й гіпотези надихнуть когось до подальшої розробки творчості Любка Дереша, який, безперечно, даватиме досліднику нові й нові предмети для роздумів.