Піккардійська терція / «Ми ніколи не скасовуємо концертів»

Вокальна формація зі Львова «Піккардійська терція» минулої неділі отримала Шевченківську премію в галузі музики. З одним із лідерів гурту Андрієм Капралем, 33 роки, спілкуємося напередодні церемонії вручення.

Домовляємося зустрітися о 10.00 біля Палацу культури імені Гната Хоткевича у Львові. Капраль приїздить на синьому «фольксваґені» на 2 хв. раніше.

— Маємо півгодини, о 10.30 у нас репетиція, — прямує на прохідну Палацу культури.

Бере ключ від репетиційної кімнати. Сходами йдемо на другий поверх. Відмикає масивні металеві двері. Репетиційна — простора кімната, встелена сірим килимом. У протилежному від дверей кутку стоїть комп’ютер.

— Репетируємо тут самі, хоч іноді даємо кімнату іншим гуртам — «Плачу Єремії», «Горгішелі», — каже Андрій.

Про те, що їм дали Шевченківську премію, «піккардійці» дізналися наприкінці лютого після виступу в Києві.

— Навіть не мали як відсвяткувати — наступного дня було заплановано ще дві роботи. Тільки випили по 50 грам коньяку з кавою, — зізнається. — Якось звикли, що Шевченківську дають тим, кому вже принаймні за 50, а нашому найстаршому учасникові — 41.

Цікавлюся, на що витратять 130 тис. грн винагороди.

— Треба спершу отримати ці гроші. Тоді вже придумаємо, на що їх витратити. Звичайно, частину використаємо на творчість — зйомки кліпу чи запис альбому. Щось піде на благодійність. Ми ще не отримували таких великих грошових премій.

2007-го гурт відсвяткував 15-річчя.

— Ми вчилися в музучилищі, — згадує Капраль. — Спершу створили хор із шести хлопців і шести дівчат — по троє на партію сопрано, альт, тенор і бас. Це така спеціальна технологія, щоби мати ланцюгове дихання. Але прекрасна половина перестала ходити на репетиції, деяким з хлопців теж не виходило. Зрештою нас залишилося четверо — Якимець, Нудик, Богач і я.

Починали з обробок народних пісень.

— А ще дурачилися, — додає. — Тоді на нашому телебаченні тільки почали з’являтися реклами — «Інкомбанку», ще якісь. Ми весь інструментал із тих реклам спробували заспівати акапельно.

Перший виступ відбувся 24 вересня 1992 року.

— Нас запросили на зустріч п’ятикурсників Львівського університету з першокурсниками. Вечір називався «Будьмо знайомі». У нас всіх тряслися ноги. Щоб не дивитися людям в очі, вдягли чорні окуляри. Але зал сприйняв нас оваціями. Потім ми ще виконали чотири 20-секундні кавалочки з реклам — ржали всі, — сміється Капраль.

У темних окулярах «піккардійці» співали ще два роки.

— Думали, що так менше страшно. Хтось чув у трамваї діалог двох бабусь: «Але й ладно ті хлопці співають. Тільки шкода, що всі сліпі», — знову сміється. — На перших виступах ми були одягнені в темні штани, білі сорочки і камізельки. Три роки тому нам пошили смокінги.

У вересні торік гурт виконував гімн України перед матчем національної збірної з італійцями на НСК «Олімпійський». Українці тоді програли.

— Усі казали, що такого виконання гімну ще не чули. А гра збірної — то вже не наш клопіт, — відмахується Капраль.

Розповідає, що «Піккардійська терція» ніколи не скасовувала своїх концертів.

— Роман Турянин колись два концерти виступав із поламаними руками. Ми одягали на нього костюм, як на манекена. Мені видаляли вени з ноги, а через тиждень після того їхали на гастролі до Польщі.

Нині гурт працює над записом альбому «Етюди».

— Обіцяли презентувати його ще в листопаді, але тур до 15-річчя затягнувся, — пояснює. — Залишилося ще дві-три пісні. Зазвичай на запис однієї композиції йде години три. Якось ми встановили рекорд — із нуля записали пісню «Колискова для Аліси» за 5 годин 40 хвилин. Якимець на репетиції запропонував нову пісню. Розучили, сіли в машини, поїхали на студію, заспівали.

О пів на одинадцяту до кімнати сходяться інші «піккардійці». Музичний керівник гурту Володимир Якимець не приходить. Музиканти спілкуються кілька хвилин і розходяться у своїх справах.

  • 1992, 24 вересеня — у Львівському музичному училищі тенори Володимир Якимець, Андрій Капраль, Славко Нудик та бас Богдан Богач утворили вокальну формацію «Піккардійська терція»
  • 1993 — дипломанти фестивалю «Червона Рута» в Донецьку, до квартету приєдналися тенор Роман Турянин, бас Андрій Базиликут
  • 1995 — з піснею «Пустельник» здобули гран-прі телефестивалю «Мелодія-95»
  • 1996 — Базиликута замінив Андрій Шавала з хорової капели «Трембіта»
  • 2002 — режисер Олександр Дерига зняв про «піккардійців» документальний фільм
  • 2003 — беруть участь у записі альбомів «Добрий вечір тобі» співачки Руслани Лижичко, «Світло і сповідь» рок-гурту «Плач Єремії»
  • 2007 — зіграли музикантів у 301-й серії польського серіалу «На добре й на зле»
  • 2008 — лауреати Національної премії України імені Тараса Шевченка за концертні програми «Антологія. Том І», «Антологія. Том ІІ. Фольк», «З Неба до Землі» (2003–2006)

Денис Мандзюк, «Газета по-українськи»