Польський Інститут у Києві / «Дні польського кіно» стартували без «Катині»

Уже третій рік поспіль Польський Інститут у Києві ознайомлює Україну зі сучасним польським кіно. Сьогодні, 2 квітня, фільмом «Жасмин» режисера Яна Якуба Кольського завершується львівська частина «Днів польського кіно в Україні». Різножанрові новинки кінематографа «з-над Вісли» чекають в Одесі, Харкові та Києві.

А стартував кінофест з неприємного прецеденту – з прес-конференції, на яку зібралися журналісти, проте забули прийти організатори. Відтак журналістам довелося задовольнитися прологом директора Польського Інституту у Києві Єжи Онуха за кілька хвилин до показу першого фільму. Головною подією фесту мала стати прем’єра нової стрічки «Катинь» від культового режисера Анджея Вайди, яка номінувалася цьогоріч на премію «Оскар» у категорії «Найкращий фільм іноземною мовою».

- На жаль, нам не вдалося розпочати фестиваль «Польського кіно в Україні» анонсованим фільмом «Катинь» - з банальних технічних причин, - пояснив директор Польського Інституту у Києві Єжи Онух. - Зазвичай на таких кіномарафонах показуємо картини мовою оригіналу з електронно висвітлювальними титрами. У такий же спосіб нещодавно був представлений фільм «Катинь» у Москві. Проте Анджей Вайда залишився незадоволеним з цієї форми. Тому польська сторона зараз готує спеціальну копію стрічки з професійно надрукованими титрами для показу в Україні. Найімовірніше, професійну копію «Катині» можна буде переглянути у мережі «кінопалаців» вже наприкінці квітня.

Честь відкрити фестиваль дісталася другій режисерській роботі відомого актора Богуслава Лінди «Світлі блакитні вікна» - драмі, у кадрах якої «засвітилися» такі зірки, як сам Богуслав Лінда та Барбара Брильська. Стрічка розповіла про справжню жіночу дружбу Беати і Сигіти, ролі яких виконали не менш відомі Беата Кавка і Йоанна Бродзік, та біль утрати близької людини.

Картина «Штучки» Анджея Якімовського плеядою зіркових акторів не вразила, проте нагороду гран-прі «Золоті леви» на ХХХІІ Фестивалі у Ґдині виправдала. Переглянувши картину «Хоровод» Єжи Штура про жовту пресу, брехню у стосунках і щастя у коханні, зрозуміла, що цьогорічний фестиваль не є винятком. Як і у двох попередніх фестах, тут знову чітко простежуються соціальна тематика, трагічність буття, страх перед життям, боротьба світів бідності та багатства, потреба духовної гармонії та її пошуки.

Фільм «Все буде добре» режисера Томаша Вишневського розповідає історію дружби і віри, яка здатна зрушити гори. Головний герой, 12-річний Павлик, вирушає на прощу до Ченстохови, долаючи 350 кілометрів, аби вимолити здоров’я для своєї хворої на рак матері. Його товаришами у далекій дорозі стають учитель фізкультури Анджей, який бореться з алкоголізмом, та брат Пьотр, котрий має розумові вади. А у стрічці «Жасмин», яку ще можна переглянути сьогодні, світ представлено очима п’ятирічної дівчинки Ґені, дочки реставраторки, яка потрапила до дивовижного монастиря, де монахи наділені незвичайними рисами. Кожен з них має власний фруктовий запах – один пахне черемхою, другий – черешнею, третій – сливою, і кожному з цих ароматів притаманні особливі властивості.

З невідомих причин до списку запропонованих на сеансах стрічок не потрапив фільм «У Пана Бога в садку» Яцека Бродського, який проанонсовано у програмці фестивалю.

На фото: Режисер і актор Єжи Штур зіграв епізодичну роль у власному фільмі «Хоровод».

Божена Городницька, «Високий Замок»