Форум видавців / Як живеться літературі в епоху мас-медіа...

Про це та інші актуальні питання ювілейного Форуму видавців , який стартує 11 вересня у Львові, розповіла Президент міжнародного книжкового виставки-ярмарку Олександра Коваль.

– Тема і назва цьогорічного літфестивалю – “Література в епоху мас-медіа”. Що зумовило саме такий вибір?

– Звісно, зміни та зрушення в літературі під впливом мас-медіа настали не цього року. Ера мас-медіа триває з кінця 80-х, і сучасні письменники працюють в абсолютно новому середовищі, нових умовах. Що і як змінилося у взаєминах літератури і світу – ось про що хотілося б почути.

Я не знаю, наскільки сьогодні комфортно відчувають себе письменники, які усвідомлюють, що кожне сказане ними слово – не завжди відредаговане – назавжди залишається у віртуальному просторі. Кожна людина в будь-який момент може це почути, прочитати. Наскільки затишно письменнику в такій ситуації? Друковані книжки передбачали якийсь обмежений тираж, а відтак – обмежений доступ. І залишалося відчуття, що тим чи іншим знанням можна володіти, тримати його під контролем. Але з появою всесвітньої мережі слова розлітаються, – і ти не маєш на це впливу. Правду кажучи, я не знаю, що краще.

– Чим концептуально відрізнятиметься ювілейний 15-ий Форум видавців від усіх попередніх?

– А чому він повинен чимось відрізнятися? Чим кожен наступний рік життя людини концептуально відрізняється від попередніх її років? Мрії про кардинальні зміни актуальні лише в новорічну ніч. Насправді формула книжкового ярмарку яка була, така і лишається: видавці мають можливість визначити за реакцією публіки на моду, тенденції, скоригувати свою діяльність на наступний рік, зустрічаються з авторами... А завдання організаторів – зробити їхнє перебування на Форумі максимально комфортним та осмисленим.

– Хто з вітчизняних ВІП-персон збирається відвідати Форум?

– Ми ніколи не знаємо заздалегідь, хто буде. Хоч як важко в це повірити.

– У програмі Літературного фестивалю з’являється щораз більше актуальних європейських письменників. Але вітчизняний читач часто не знає цих імен. Чому?

– Кількість зарубіжних учасників збільшується, як і загалом зростає кількість літературних фестивалів по світу. Дуже багато нових літфестів виникло одночасно з нашим – два-три роки тому. Очевидно, що це якась тенденція – поширювати літературу через фестивалі.

Для того, щоб якісно організовувати такі заходи, замало лише нашого вміння, бажання та коштів. Надзвичайно важливо, щоб книжки цих письменників видавалися в Україні. Але

Форум тільки опосередковано на це впливає. За допомогою наших відвідувачів ми можемо нагадувати українським видавцям, що треба звертати більше уваги на сучасні європейські бестселери.

– Яке гасло цьогорічного Форуму?

– Кілька останніх років гасло наше лишається незмінним: “Нас об’єднує любов до книги”. Воно актуальне зараз, як ніколи.

– Яке Ваше найбільше очікування від 15-го Форуму?

– Я ніколи не очікую багато. Для мене важливо кожен раз побачити реакцію суспільства і переконатися, що вона стає масштабнішою. Мені здається, що про книжки більше говорять і пишуть, ніж п’ять років тому.

Чотири дні існування Форуму в медіа-просторі – це достатньо потужна інформаційна спонука до того, щоб дедалі більше людей обирали читання своїм стилем життя ,– а саме це і є моя велика мета.

За матеріалами прес-служби Форуму видавців