Квітка Цісик / Вічно свіжа Квітка (відео-інтерв'ю)
Ви ще ніколи не бачили таку Квітку! До дня народження Квітки Цісик пропонуємо вашій увазі єдине україномовне інтерв’ю зі співачкою, записане 1992 року нинішнім гендиректором Національного симфонічного оркестру України Олександром Горностаєм та Іринеєм Юрчуком.
Квітка Цісик, американська співачка українського походження, була в Україні тільки раз — 1983 року. Після набуття Україною незалежності вона мріяла приїхати на історичну Батьківщину з концертом. Але 1998 року Квітка зів’яла, не доживши до свого дня народження, 4 квітня, кілька днів. Рак грудей — хвороба, що забрала і її маму, і сестру.
За свої неповні 45 років Квітка Цісик встигла записати два україномовні альбоми — «Квітка» і «Два кольори». Планувала записати колискові, але ж не встигла.
Ніхто не візьметься стверджувати, яким вітром вперше принесло цю заокеанську квітку в Україну. Але Олександр Горностай у розмові з «Українською правдою. Життя» згадує, що колись (можливо, і вперше) платівку Квітки Цісик у Київ привіз бандурист Віктор Мішалов.
У 80-ті роки вони разом навчалися у Консерваторії. Віктор Мішалов був австралійцем українського походження, навчався у Києві, а пізніше переїхав у Канаду, в Торонто. Приїжджаючи в Україну він і привіз платівку Квітки Цісик.
«Тоді з’явилася перша платівка ?Квітка? і вона була дуже популярна. Альбом ходив на касетах, на бобінах, люди переписували, слухали, всі захоплювалися і дуже хотіли побачити саму Квітку», — згадує Олександр Горностай.
Кілька разів він намагався запросити Квітку Цісик до України. У 1989 році Олександр Горностай разом з іншими музикантами придумали і організували фестиваль «Червона рута».
У програмі фестивалю був спеціальний концерт, на який запрошували українців з-поза меж України. Організаторам вдалося запросити кілька груп з Америки, Канади і Європи.
«Так само ми хотіли запросити Квітку Цісик», — розповідає Олександр Горностай, який в ті роки був директором фестивалю «Червона рута».
Уперше із запрошенням до Квітки Олександр Горностай звернувся через українську діаспору: «Бо на той момент ми ще не були ні в Канаді, ні в Америці, це був Радянський Союз. Нам переказали, що, на жаль, вона не зможе приїхати на фестиваль, хоча була б дуже рада».
На той час у Квітки Цісик були інші проекти, зокрема, з компанією «Ford Motors». З 1982 року і до самої смерті Квітка залишалася єдиним голосом компанії — вона була найпопулярнішою виконавицею рекламних джинглів у США.
Наступного разу Олександр Горностай намагався запросити Квітку Цісик в Україну в 1992 році — для участі в концерті з нагоди першої річниці незалежності України.
Того разу Горностай вже встиг побувати і в Америці, і в Канаді, мав контакти у діаспорі — і до Квітки звернувся особисто, написавши листа. Втім, і другого разу Квітка не змогла приїхати.
За словами Олександра Горностая, протягом 1992 року він паралельно брав участь в іншому проекті — спільно з Василем Ілащуком, який нині є директором Національної телерадіокомпанії, знімав фільм для телебачення Канади «Україна: земля і люди» — до сторіччя еміграції.
«Потім я їхав у Ванкувер на фестиваль, де презентували цей фільм, через Нью-Йорк. Перебуваючи там кілька днів, я спробував зустрітися з Квіткою. Завчасно з нею я не домовлявся», — розповів нам Олександр Горностай.
«Вона зустрілася зі мною. Ми домовилися, що підемо до студії, де працює її чоловік. Я запитав її про дозвіл зняти інтерв’ю — Іриней Юрчук узяв тоді з собою камеру», — додає він.
За словами Олександра Горностая, Квітка Цісик була невеликого зросту і дуже, як хтось уже казав, схожа на білочку.
«Вона була хороша, метка, проворна, цікава, доброзичлива, щира… Видно, що американське життя мало свій відбиток, а от родинний момент — ця українська ментальність — у неї зберігся», — згадує Горностай.
«Як професійний музикант, продюсер, керівник, усе життя від першої ноти, яку я почув у пісні «Іванку, Іванку», до «Журавлів» на другому диску, я не можу її спокійно слухати. Навіть згадуючи про цю музику, завжди щось зі мною діється. І думаю, те саме з іншими людьми, які її чули».