Мистецьке об'єднання Дзиґа / Львівські митці та музиканти взяли участь у люблінській «Ночі культури»
У ніч із 6 на 7 червня у Любліні відбувся традиційний фестиваль «Ніч Культури», у якому взяли участь більше двадцяти митців та музикантів зі Львова. Львівське мистецтво для Любліна презентувало об’єднання «Дзиґа», яке у квітні організовувало проект "Lх2" (помноження культур Любліна та Львова).
Незважаючи на дощ, упродовж всієї ночі Люблін вирував спраглими мистецтва глядачами та ряснів митцями всіх жанрів – від театралів, до літераторів, художників, джазменів та діджеїв. Головними вулицями було важко проштовхатись, а Старе Місто перетворилось на суцільний арт-майданчик.
Основною ідеєю візуальних творів львів’ян було «СКАНУВАННЯ» стосунків між природою та людиною. Кожен проект ілюстрував абсурдність втручання людини у природу з позицій «начальника». Квазіфутуристичні інсталяції розгорнулися у Саському парку немов уламки занапащеної цивілізації, а перформанси створювали враження фантасмагоричних ритуалів. І тільки оговтавшись, можна було зрозуміти, що митці всього лише витягнули на поверхню приклади саморуйнування людства, яке проникає в живий організм довкілля не бажаючи збагнути його законів.
Інсталяція ВЛОДКАУФМАНА «Сканування.Час» демонструвала стільці, крізь які проросли дерева. «Сканування.Простір» – інсталяція Олексія Хорошка та Сергія Петлюка – звертала увагу на наполовину закопані в землю синтетичні торби. Мирослав Вайда в інсталяції «Сканування.Дух» розмістив на кущах пластмасові фігурки Богородиці китайського виробництва, які різко контрастували з іншими матеріалами інсталяції – сіном, рослинами, гілками, тощо.
Найгострішу реакцію викликав перформанс Володимира Топія «Чистий ангел або повернення Ікара», у якому митець, натягши крила, повзав у багнюці та влаштував у річці посеред парку символічне змивання бруду.
Музичний десант зі Львова виявився не менш потужним.
Дуже якісний інтелектуальний і водночас енергетичний сет дали львівські діджеї та віджеї із формації «RESTart». Вони цілу ніч немов на одному диханні мікшували зображення та звуки у альтернативному клубі «BEGEMOT». У виступі хлопці поєднали діповий tech-dubstep, ambient-noise та post-industrial. У середовищі прогресивної молоді Любліна наші хлопці влаштували справжній фурор.
А у клубах Старого Міста музикували львівські джазмени. Кращий гурт минулих «Флюгерів Львова» ShockolaD» презентував для польської публіки свій новий альбом «ПОКОСИ», у якому був спеціальний подарунок – пісня на вірш Юліуша Словацького. Гурт доволі часто концертує у Любліні і вже має там коло своїх прихильників, тож не дивно, що музикантів зустрічали вже на дорозі до сцени. «МТ-3» представили літературно-джазову програму на вірші Франка, Антонича та Чубая. І навіть мовний бар’єр не став на заваді проникнутись емоціями. Найдосвідченіший львівський джаз-гурт «Dzyga Jazz Quartet» грав як і відомі полякам давні композиції, так і нову музичну програму. Загалом люблінська публіка виявилась напрочуд уважною і вдячною, реагуючи на кожний музичний хід та не шкодуючи оплесків.
«Ніч Культури» настільки поглинула мешканців Любліна, що вони навіть забули про вибори до Європарламенту, які проходили в неділю. Явка на виборчі дільниці у Любліні була найнижчою. Стомлене культурною ніччю місто відсипалось…
Довідка:
Люблінська «Ніч Культури» є великим і вже потужним фестивалем. За одну ніч там відбудеться близько 250 різнопланових проектів на близько сотні територій. Програма «Ночі» зосереджується на презентації перформансів, гепенінгів, інсталяцій, концертах авангардної музики та вуличних дійств. Під час «Ночі культури» у Любліні з вечора до ранку не зачиняються театри, галереї, музеї та концертні зали, а вхід є виключно безкоштовним. Минулоріч фестивальна ніч зібрала понад 500 тис. відвідувачів.