Ігор Савченко / Ігор Андрійович і соціалізм
Виповнилося 100 років з дня народження Ігоря Савченка, видатного українського кінорежисера, автора «Богдана Хмельницького» (1941) і «Тараса Шевченка» (1951), а також педагога, «автора» таких творчих особистостей, як О.Алов, В.Наумов, Ю.Озеров, М.Фігуровський, М.Хуциєв, Г.Габай, Ф.Міронер, Л.Файзієв, та С.Параджанов. Той же Параджанов постійно згадував слова свого вдіківського вчителя: «Люди, які мислять асоціаціями, швидко зношуються». Ігор Андрійович справді прожив своє життя швидко. Народився 11 жовтня 1906 року, помер 14 грудня
Згадка про Сталінські премії (у множині) неминуче наводить на думку про офіціоз. І «Тарас», і «Богдан», і тим більше «Третій удар» (1948, премія 1949 р.) багато в чому ним, звісно, були. Як же інакше в роки, коли ці премії присуджували? Згадується недавня дискусія в Будинку кіно з приводу іншої постаті того самого часу: Олександра Довженка. Дехто вважає його першим українським дисидентом. Та чи був він таким? Дехто відносить його (а тим більше Савченка) до найкомуністичніших діячів вітчизняного кіно. Чи то теж правда?
Щодо Довженка є
Не будемо вишукувати якісь приховані дані на користь чи на шкоду Ігореві Андрійовичу Савченку, чий ювілей відзначається все ж таки недаремно. Хай він отримував призи від вождя: на зйомках «призового» «Третього удару» вперше спробував себе третьокурсник С.Параджанов. Хай умів подобатися владі; але вмів і не подобатися — під час роботи над стрічкою «Тарас Шевченко» мусив внести десятків сім змін на вимогу партійної цензури.
Не сподобалася владі свого часу й перша повнометражна стрічка, знята Ігорем Савченком самостійно — «Гармонь» (1934); але про неї трохи згодом…
Дебютові
У Баку Савченко здійснив і більш солідний, хоч і не самостійний, кінодебют. Разом із М.Жаровим він зіграв у «26 комісарах» режисера М.Шенгелая. Грали не комісарів, а есерів, тобто представників, так би мовити, «іншої революції»; вийшло переконливо.
1932 року Ігор Савченко з ТРАМом потрапив на гастролі до Москви, де й залишився худруком аналогічного тамтешнього театру. Невдовзі познайомився з поетом Олександром Жаровим (не плутати з актором Михайлом), чию поему «Гармонь» заходився екранізувати. Працював завзято, і зрештою з’явилася перша радянська музична комедія. Саме з «Гармоні», а не з «Веселих хлоп’ят», починає свій відлік хода мюзиклу по СРСР.
Чого тільки «Гармоні» не закидали: «незначущість теми, відсутність сюжету, „трамівські“ прийоми у зображенні людини, слабкість виконавського складу і т.д.» Це — з робочої програми «Начерки з історії радянського кіно» 1951 року, тобто вже по смерті Савченка. Можна зустріти й витонченіші — щоправда, сучасні — вислови сумніву в адекватності «Гармоні» вимогам ідеології. За словами совєтолога
Після музичної комедії Савченко робить не надто вдалу спробу зняти у 1936 році романтичну комедію «Випадкова зустріч», а наступного року переробляє на стилізовану під українську «Думу про козака Голоту» повість А.Гайдара «РВР». Студія «Міжрабпом», де він тоді працював, саме перетворювалася на «Союздитфільм». Робота, здійснена начебто для дітей, провокує в її автора недитячий потяг до рідної, ненадовго призабутої ним України, чиєю другою після Довженка кінематографічною постаттю він буде майже всі ті роки, що йому лишилося прожити.
Тут, власне, й починається відлік шедеврів. Хоча не всі одностайні в оцінці «Вершників», які знімалися в Києві протягом 1938–1939 років, не запам’ятатися ця кіноверсія повісті Ю.Яновського не може. Сюжет смертної ворожнечі братів, які опиняються по різні боки лінії вогню, у протилежних таборах, сьогодні здається варварським. Тоді ж він видавався епічним (хоча, власне, ці два поняття часто означають майже одне й те саме). І на тлі такої от архаїки стає незабутньою гра С.Шкурата, П.Масохи, Л.Свердліна. Останній дістав найбільш штучне, плакатне за характером завдання — зображати командира червоного загону, сталевара Чубенка — втілення пролетарської класової свідомості. Проте у варварському епосі оживають і такі персонажі. Шкурат же, з його присягою загиблим односельцям, просто перебуває на рівні вродженої своєї епічності, монументальної народної експресії.
Після «Вершників» І.Савченкові випадає нагода, як сьогодні сказали б, вигідно скористатися кон’юнктурою. 1939 рік: до України приєднано її західну частину. На хвилі офіційних антипольських настроїв стає можливим задум «Богдана Хмельницького», що вийде перед самою війною 1941 року. Знов епос, цього разу віддалений у часі (саме три сотні років для епічного зображення подій є оптимальною дистанцією). Цей фільм бачили всі, тож зупинятися на ньому не будемо. Набагато менше людей бачили Савченкові новели у фронтових кінозбірниках, його перший дослід у техніці трьох кольорів «Іван Нікулін — російський матрос» (1944) та його «Старовинний водевіль» (1947), і лише трохи краще відомий недавно реанімований «Третій удар» (1948).
Після війни у сталінському СРСР визрів задум монументальної пропаганди у циклопічних масштабах. Мав бути створений цикл фільмів нового, спеціально винайденого жанру —
Начебто все це дуже офіційно, з демонстративною дружбою народів, втіленою в образах трьох друзів — російського матроса,
Вони ж, учні, грали й асистували під час зйомок «Тараса Шевченка» — останнього твору митця, за його власним сценарієм. Без них «Шевченка» не побачив би глядач, бо завершити фільм Ігор Андрійович Савченко не встиг. Згасав у нескінченних переробках, швидко зношувався, пропускаючи все через себе.
На щастя, маємо можливість на столітній ювілей Ігоря Савченка побачити під час ретроспективи фестивалю «Молодість» деякі фільми — його самого та його учнів, без жодної роботи ножиць цензора, хоча, можливо, і не так, як ці стрічки було задумано.
Михайло Собуцький, «Дзеркало тижня»