Увійти · Зареєструватися
 

Учасники

Галереї

Потік Афіші Галереї Статті Інформація

Автори / Мистецька аґенція Арт-Вертеп / Книжка року 2009. Без сюрпризів, але з Лазаровичем

Одинадцята церемонія вручення Всеукраїнського рейтингу «Книжка року 2009» відбулася рівно і без сюрпризів.

Перше враження - місце зустрічі змінити не можна - Національний педагогічний університет ім. Драгоманова забезпечив ту ж атмосферу, що й минулого року.

Цьогорічну студентсько-викладацьку самодіяльність (мені особливо в серце запала пісня французькою мовою з характерним драгопедівським прононсом) трохи розбавили виступи уже традиційного «New Era Orchestra» та представника України на Євробаченні-2010 Василя Лазаровича.

У кулуарах розповідали, що натхненником і мірилом смаку всього дійства став нардеп Анатолій Толстоухов, який нібито дав грошей на проведення церемонії нагородження. Він справді заявлений у релізі як один із почесних організаторів.

Під час прес-конференції Толстоухов немало говорив про книговидання в Україні. Окремо він звернув увагу на нагальну потребу використання легшого паперу під час виробництва підручників, аби полегшити життя і портфелі школярів.

Дуже концептуально це зауваження виглядало на тлі того, що підручники не є сегментом книговидавничого ринку, який бере участь у Всеукраїнському рейтингу «Книжка року».

Безперечними новинками цьогорічного рейтингу було проведення опитування серед студентської молоді та нагородження авторів-рекордсменів, яким вдалося потрапити до коротких списків рейтингу принаймні з двома книжками.

Якщо говорити про ініціативу опитування, то вона дуже амбівалентна. З одного боку - хороша ідея. З іншого - таке собі виконання. Опитування проводив Інститут соціології, психології та управління Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова.

Щоб не критикувати безпідставно, «Українська правда. Життя» звернулася до фахівця з подібних досліджень.

«Анкету складено непрофесійно. Перш за все, вибірка студентів не є репрезентативною, відсутнє обґрунтування вибору респондентів за віком, статтю, спеціальністю - адже відповіді студентів-філологів і студентів природничо-математичних спеціальностей можуть дуже різнитися.

Крім того, запропоновані респондентам відповіді незбалансовані, суб'єктивні, не містять достатньої кількості варіантів.

Наприклад, у запитанні номер 1 за рівнозначні варіанти відповіді пропонують перелік літературних жанрів і види носіїв - паперова та електронна книжки. Тобто респонденту пропонують обрати речі, які абсолютно неможливо зіставити і порівняти. Але ж людина і на електронних носіях може читати літературу будь-якого із зазначених у запитанні жанрів.

У запитанні 3 і 4 незрозумілі підстави рейтингування назв творів і авторів. Якщо на першому місці стоїть Андрухович, то невідомо, на скільки відсотків він популярніший за названих нижче Костенка, Забужко, Дереша.

Плюс є проблема із визначенням понять: у запитаннях вжито туманні формулювання, як-то «класика», «читання для душі», «література для душі», - пояснює Віталій Лямічев, заступник директора зі змісту та розробки тестових матеріалів Центру моніторингу столичної освіти.

Цього року 79 експертів оцінювали книжки, видані від грудня 2008-го до грудня 2009-го року.

До коротких списків «Книжки року 2009» потрапили книжки 72 видавництв. Якщо говорити про короткі списки, то найчастіше експерти рейтингу відзначали видання Києво-Могилянської академії, «Піраміди» (по вісім книжок у коротких списках) та «Клубу сімейного дозвілля» (сім позицій).

Цьогорічна статистика рейтингу дуже промовисто ілюструє наслідки економічної кризи в книговидавничому бізнесі України, а також свідчить про перестановку ключових гравців.

Загадковою двозначністю тут можуть мерехтіти слова Івана Малковича про те, що він приходить на церемонію не за нагородами, а «побачити, що ці видавництва ще живі у наш час».

На запитання, про кого конкретно йшлося, Малкович відповів абстрактно: «Ми зустрічаємось і знаємо, хто на ладан дише. Колись із цього на ладан дихання виходить ладан успіху. Це завжди дивує».

Справді, зміни грядуть. Якщо рік тому в сфері сучасної української літератури домінувало видавництво «Факт», то цього року в короткі списки потрапила тільки одна їхня книжка.

У 2009 ковдру на себе частково перетягнув «Клуб сімейного дозвілля» - в короткі списки номінації «Красне письменство» потрапило 7 книжок цього видавництва, 5 із них написані сучасними українськими авторами.

Крім того, не варто забувати, що наступного року на це поле вийде ще один охочий поперетягувати ковдру сучукрліту - молоде харківське видавництво «Треант».

Цього року його книжки в рейтинг потрапити не могли. Гарно це проілюструє, наприклад, новий роман Олеся Ульяненка «Там, де Південь«. Цю книжку фактично можна було придбати в книгарнях з початку грудня 2009, коли відбулася його офіційна презентація, але на форзаці записаний 2010 рік видання.

Це хід конем: менше податків, плюс, навіть якщо Ульяненко не напише впродовж 2010 року нічого нового, «Там, де Південь» може увійти в короткі списки «Книжки року 2010» - такий собі терміновий депозит.

При побіжному перегляді коротких списків рейтингу якось дивно виглядала відсутність «Звірослова» Тані Малярчук серед номінантів. Це можна було б списати на pocket-формат, клеєні сторінки і паперову обкладинку, адже рейтинг складають саме для книжок, тобто якість поліграфії важить.

Але в сусідній підномінації «Сучасна поезія афористика» абсолютно прекрасно себе почувають «Ефіопія» та «Лілі Марлен» Сергія Жадана - видані з такою ж якістю, що й «Звірослов».

У «Книжці року 2009» перемогли наступні книжки.

Номінація «Красне письменство»

Нагороди роздали дуже нейтрально, без сюрпризів. Це вам не минулорічна перемога «Шахмат для дибілів» Михайла Бриниха... Все поважно, ніби менует: Юрій Винничук, Костянтин Москалець, Василь Шкляр, Тарас Федюк.

Хоча президент «Книжки року» Костянтин Родик найкращими назвав книжки зовсім інших авторів - «Книгу історій» Валерія Шевчука і «ТАКЕ» Юрка Іздрика. Ні тому, ні тому нагороди не дали. Іздрик назвав це «помилкою експертів» і зауважив, що «цей конкурс загалом часто промахується».

Підномінація »Сучасна українська проза / есеїстка / драматургія»

Костянтин МОСКАЛЕЦЬ. Досвід коронації. (Піраміда)

Підномінація »Жанрова література (детектив / пригоди / фантастика / любовний роман / молодіжна проза)»

Василь ШКЛЯР. Залишенець. Чорний Ворон. (Книжковий «Клуб сімейного дозвілля»)

Підномінація »Сучасна зарубіжна проза / драматургія»

Богуміл ГРАБАЛ. Я обслуговував англійського короля. (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА)

Підномінація »Сучасна поезія / афористика»

Тарас ФЕДЮК. Горище. Книга нових віршів. (Факт)

Номінація «Дитяче свято».

«А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» тримається стабільним монолітом.

Підномінація «Твори для дошкільнят і молодших школярів»

Галина МАЛИК. Мандри і подвиги хитромудрого переможця дванадцятиголового змія лицаря Горчика, його банконосця Третього Зайвого та красуні Каролі. (Аверс)

Підномінація »Твори для середніх і старших школярів»

Володимир РУТКІВСЬКИЙ. Джури-характерники. (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА)

Підномінація «Розвиваюча та пізнавальна література»

Український космос. (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА)

Номінація «Минувшина»

Триває тренд нагороджувати книжки про Голодомор і Київську Русь. Трохи розбавили тенденцію «Листи з чужини» Окуневського, але цей виняток не такий вже й і виняток, якщо придивитися ближче.

Підномінація «Популярні видання / історична белетристика»

Україна: хронологія розвитку. Том 2. Давні слов‘яни. Київська Русь. Сер. «Україна: історія великого народу». - К.: Кріон, 544 с.(с)

Підномінація «Дослідження / документи»

Людмила ГРИНЕВИЧ. Хроніка колективізації та Голодомору в Україні 1927-1933. Том І 1927-1933. Книга 1 (Критика)

Підномінація «Біографії / мемуари»

Ярослав ОКУНЕВСЬКИЙ. Листи з чужини. (Темпора)

Номінація «Хрестоматія»:

Якщо коротко підсумувати - перемогли книжки видавництв, так чи інакше пов'язаних із НУ «Києво-Могилянська академія». Окремо варто відзначити «Кобзар», оздоблений ілюстраціями репресованого бойчукіста Василя Седляра.

Підномінація «Українська та зарубіжна художня класика»

Тарас ШЕВЧЕНКО. Кобзар / ілюстрації Василя Седляра (Дух і Літера; Оранта)

Підномінація «Літературознавство»

Сучасна літературна компаративістика: стратегії і методи. Антологія. (Києво-Могилянська академія)

Підномінація «Критика / біографії / мемуари»

Григорій КОЧУР. Література та переклад. (Смолоскип)

Номінація «Софія»:

Без несподіванок - нагороди отримали енциклопедія Мирослава Поповича та останній переклад, над яким працював Анатоль Перепадя.

Підномінація «Зарубіжна гуманітаристика»

Блез ПАСКАЛЬ. Думки. (Дух і Літера)

Підномінація «Українська гуманітаристика»

Мирослав ПОПОВИЧ. Культура. Ілюстрована енциклопедія України. (Балтія-Друк)

Номінація «Обрії»:

Нагородження Каденюка здивувало і ні - екзотика, але були і цікавіші книжки. Каденюку ніби дали можливість «поставити крапку в космічній епопеї».

Підномінація «Науково-популярна література / публіцистика»

Леонід КАДЕНЮК. Місія - космос. (Пульсари)

Підномінація «Спеціальна література»

В.О.БАЛУХ. Історія античної цивілізації. Том 2: Стародавній Рим; Том 3: Практикум (Наші книги)

Підномінація «Енциклопедичні та довідкові видання»

Планета Земля. (Махаон-Україна)

Номінація «Візитівка»:

Хоругви, ікони, Софія київська...

Чи ви справді думали, що нагороду дадуть книжці «Кримські татари. Типажі, краєвиди, побут» або «Тюрки в доісторії. Про походження дотюркського письма»?

Підномінація «Мистецтво»

Роксана КОСІВ. Українські хоругви. (Оранта)

Підномінація «Етнологія / етнографія / фольклор»

Олександр НАЙДЕН. Народна ікона Середньої Наддніпрянщини в контексті селянського культурного простору. (Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології НАНУ)

Підномінація «Краєзнавча і туристична література»

Національний заповідник «Софія Київська». «Балтія-Друк»

Ірина Славінська, «Українська правда. Життя»

 
 

Додав Art-Vertep 11 лютого 2010

Про автора

Мистецька Агенція «Арт-Вертеп» - громадська організація, заснована у 2001 році. Діяльність Аґенції охоплює всі напрямки сучасного мистецтва: музика, кіно/театр, література, образотворче мистецтво; ярмарки, спортивні змагання, історичні

Автори пов'язані с новиною

Василь Шкляр , Богуміл Грабал , Тарас Федюк , Олександр Найден , Володимир Рутківський

 
Коментувати
 
 
 

Гостиница Днепропетровск |  Светильники Днепропетровск |  Рекламное агентство |  Сауны Днепропетровска