Автори / Мистецька аґенція Арт-Вертеп / Парад книжок у театрі маріонеток
3 березня Київський театр ляльок зустрічав незвичних гостей – дорослі люди різного рівня серйозності зібралися для вручення нагород «Книжка року – 2007».
По-перше, в очі впадала дивна закономірність – кількість видань довгого списку обернено пропорційна величині зали. Так, минулого року у помпезному залі Українського дому за нагороду змагалися 456 видань, то цього року їх вдвічі більше…
Іншою відмінністю цьогорічного конкурсу стало проникнення українських літераторів не лише на сторінки оцінюваних експертами книжок, а й на сцену – одним із ведучих був поет Богдан-Олег Горобчук. Тлом для слів журі та вручення дипломів переможцям став перформенс Павла Коробчука – той в образі будівельника збирав книжки, складаючи їх у візок…Також учасники церемонії нагородження мали шанс послухати такі гурти, як «Вперше чую», «Пропала грамота» та «Кому вниз».
Великих несподіванок нагородження не принесло. Книжкою року, як і поговорювали в кулуарах, стала «Notre Dame d’Ukraine : Українка в конфлікті міфологій» Оксани Забужко (Київ, «Факт»). Виступаючи після отримання диплому гран-прі, Фінкельштейн зазначив: «Нарешті журі піднялося до рівня всіх 14 тисяч читачів, котрі купили і прочитали цю книжку».
А й справді, що є первинним – оцінка експертів чи читачів? І чи впливає одне на інше? Якщо вірити Андрію Кокотюсі, одному з експертів «Книжки року», результати жодним чином не впливають на продажі, бо хто продається – той і рейтинговий. Директор книгарні «Смолоскип» Ольга Погинайко запропонувала свою версію: «Чи матиме вплив оголошення результатів рейтингу, ми зможемо побачити вже найближчим часом, тижні за два-три. Коли йдеться про рейтинги, українці виявляються доволі інертними. Але не можна не звернути уваги на той факт, що після оголошення переможця конкурсу «Кращої книжки Бі-бі-сі» продажі Володимира Діброви, принаймні в нашій книгарні, зросли більше, ніж вдвічі. До речі, схожий ефект мають появи окремих талановитих рецензій на книги в живому журналі. Деякі з видань-переможців, справді є лідерами продаж, скажімо у нашій книгарні. Зокрема і «Notre Dame d’Ukraine : Українка в конфлікті міфологій» Оксани Забужко. Великим попитом користується Марія Матіос. Проте щодо деяких видань.... Я не маю сумнівів, що Нахлік проробив значну роботу, готуючи видання про Пантелеймона Куліша. Але навряд чи книга ця знайде такий відгук у читачів, як «Європейська література й латинське середньовіччя» Курціуса, «Середньовічна уява» Ле Гоффа або «Світ тексту» Ришарда Нича.»
Не обійшлося і без локального скандалу. Після оголошення переможців у номінації «Обрії», де одну з нагород отримало видавництво «МАУП», представники видавництва «Критика» у повному складі покинули залу, не вийшовши навіть за нагородою в номінації «Софія».
Загалом, судячи з нагород, найдинамічніше розвивається ринок дитячої книжки. Номінація «Дитяче свято» єдина з усіх мала не три, а чотири підномінації – літературу для дітей розподілили за віковою категорією (для малечі, для молодших школярів, для підлітків), окремо додавши також пізнавальну літературу. Це підтвердив і президент конкурсу «Книжка року» Костянтин Родик: «Дитячих книжок уже купували більше половини з усіх, що продаються. І все це – україномовні книжки. В жодному іншому сегменті такого нема». А от з наукою, навпаки, в Україні туго – номінація «Софія» єдина з усіх мала лише дві підномінації – зарубіжна та українська гуманітаристика.
Отже, слонів-2007 роздавали таким чином:
«Хрестоматія»:
- Авангард Йогансена (Львів, «Наутілус»),
- Євген Нахлік «Пантелеймон Куліш. Особистість, письменник, мислитель» (Київ, «Український письменник»),
- Оксана Забужко «Notre Dame d’Ukraine : Українка в конфлікті міфологій» (Київ, «Факт»)
«Красне письменство»:
- Марія Матіос «Майже ніколи не навпаки» (Львів, «Піраміда»),
- Салман Рушді «Опівнічні діти» (Київ, «Юніверс»),
- Тарас Федю «Трансністрія» (Київ, «Факт»).
«Софія»
- «Філософія права» (Київ, «Основи»),
- Наталя Яковенко «Вступ до історії» (Київ, «Критика»)
«Минувщина»
- «Доба гетьмана Івана Мазепи в документах» (Київ, «Києво-Могилянська академія»),
- Ярослав Тинченко «Офіцерський корпус армії Української Народної Республіки (1917-1921)» (Київ, «Темпора»),
- «Голодомор 1932-1933 років в Україні. Документи і матеріали» (Київ, «Києво-Могилянська академія»)
«Обрії»
- «Грані світу» (Київ, «Грані-Т»),
- «Український музей. Збірник І: Репринтне видання 1927 року» (Київ, «Фенікс»),
- Микола Сухомозький, Надія Аврамчук «Україна в світі. Енциклопедичний довідник» (Київ, «МАУП»),
«Дитяче свято»
- Аттила Могильний «Мавка і мурашиний князь» (Київ, «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»),
- Александр А. Мілн «Вінні-Пух і всі-всі-всі» (Харків, «Книжковий клуб сімейного дозвілля»),
- Генрик Сенкевич «В пустелі та джунглях» (Львів, «Артклас»),
- Візуальний словник англійської мови (Ірпінь, «Перун»).
«Візитівка»
- Іоанн Георг Пінзель. Перетворення. Скульптура; Євгенія Кононенко. Жертва забутого майстра; Володимир Єшкілєв. Втеча майстра Пінзеля (Київ, «Грані-Т»),
- «Україна й українці. Галичина, Буковина» (Київ, «Оранта»),
- «Замки та фортеці» (Київ, «Мистецтво»).
Ірина Славінська, «Майдан»
Додав Art-Vertep 05 березня 2008
Про автора
Мистецька Агенція «Арт-Вертеп» - громадська організація, заснована у 2001 році. Діяльність Аґенції охоплює всі напрямки сучасного мистецтва: музика, кіно/театр, література, образотворче мистецтво; ярмарки, спортивні змагання, історичні